Język jest dynamicznie zmieniającym się tworem, a walka językoznawców z błędnymi formami będącymi w powszechnym użyciu często przypomina walkę z wiatrakami.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Które wyrażenie jest poprawne: „po najmniejszej linii oporu” czy „po linii najmniejszego oporu” – o co tu chodzi?
*****
Dziś jest środa, 4 sierpnia, 216. dzień roku.
Do końca roku zostało 139 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:13
Zachód słońca w Kielcach: 20:16
Dzień trwa 15 godzin i 03 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 20 minut.
Imieniny obchodzą: Dominik, Prokop oraz Andrzej, Arystarch, Franciszek, Fryderyk, Jan, Justyn, Krescencjusz, Krescens, Krescenty, Maria, Mironieg, Perpetua, Pęcisław, Pęcisława, Pękosław, Protazy, Rajner, Tertulian, Tertuliana
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej
*****
ŚRODA, 4 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – KUZKI k/Włoszczowy: oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego „Marcin”, pod dowództwem ppor. Przemysława Schutza „Ludwik” koło wsi Kuzki ostrzelał niemiecki pociąg urlopowy na linii kolejowej Kielce – Częstochowa. Praktycznie już po akcji nadjechały przypadkowo samochody z niemiecką żandarmerią z Włoszczowy, która zaatakowała oddział „Ludwika”. Podczas walki poległ strzelec Józef Grabowski „Błyskawica”.
1944 r – SKORZÓW: oddziały AK wsparte przez BCh zablokowały drogę z Chmielnika do Buska. Blokada drogi była źle przygotowana. Niemiecki oddział który dotarł na miejsce podjął walkę. Ostatecznie partyzanci wycofali się. Straty partyzantów były niewielkie, jeden zabity i jeden kontuzjowany. Kontuzji doznał Jan Jop, dowódca oddziału AK po ugodzeniu kamieniem w biodro. Straty niemieckie to czterech zabitych i kilkunastu rannych. Nie są to jednak dane dokładne bowiem zabitych i rannych wycofujący się oddział Wehrmachtu zabrał ze sobą.
*****
ŚRODA, 4 SIERPNIA: W POLSCE
1260 r. – Papież Aleksander IV wydał bullę przyznającą prawo organizowania w Gdańsku dorocznych jarmarków św. Dominika.
1392 r. – Król Władysław II Jagiełło i jego brat stryjeczny Witold Kiejstutowicz zawarli ugodę w Ostrowie.
1923 r. – rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego dzień 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku – ustanowiony został Świętem Żołnierza Polskiego.
1937 r. – Burmistrz Magdeburga ofiarował Polsce budynek, w którym więziony był przez Niemców w latach 1917-18 Józef Piłsudski.
*****
ŚRODA, 4 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. specustawą, która da dwa lata na zamianę gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne grunty Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Jaworznie ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera.
Senatorowie wysłuchają też informacji Ministra Zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce.
Izba zajmie się też nowelą o finansach publicznych, która zakłada opóźnienie terminu powrotu do pełnego stosowania stabilizującej reguły wydatkowej do 2022 r., a także zwiększenia elastyczności w związku z gospodarowaniem środkami budżetowymi w celu niwelowania negatywnych skutków zmian gospodarczych i społecznych spowodowanych COVID-19.
Senat zajmie się też ustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Odbudowa ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej w 2018 r.
Izba zajmie się też nowelą tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. ustanawia maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić ok. 150 zł. Nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.