Dziś jest Dzień Arbuza. Kochamy owoce ze względu na ich walory smakowe i zdrowotne. Są niezbędne w codziennym jadłospisie, dostarczają nam wielu witamin i minerałów. Wiele z tych owoców, które często goszczą w naszym menu, ma różne tajemnice.
Jakie owoce mają w sobie truciznę? Jaki owoc ma więcej wapnia niż mleko? Jaki owoc jest zakazany podczas przyjmowania leków?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 3 sierpnia, 215. dzień roku.
Do końca roku zostało 140 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:11
Zachód słońca w Kielcach: 20:17
Dzień trwa 15 godzin i 06 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 17 minut.
Imieniny obchodzą: Lidia, Nikodem, Kamelia oraz Augustyn, Cyra, Dalmacjusz, Dalmacy, Eufroniusz, Marana, Miłosław, Nikodema, Piotr, Symeon, Szczepan
*****
Przysłowie na dziś:
„Jak na Piotra posuszy, lato jesień przesuszy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Arbuza
*****
WTOREK, 3 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r.:
– w nocy z 2 na 3 lipca oddziały Jana Piwnika „Ponury” uderzyły na 2 pociągi pospieszne. Uderzono wtedy na pociąg relacji Warszawa–Kraków w rejonie bloku kolejowego Jędrów koło Suchedniowa, gdzie akcją dowodził cichociemny ppor. Waldemar Szwiec „Robot” oraz na pociąg relacji Kraków–Warszawa koło stacji kolejowej Łączna, gdzie dowodził cichociemny ppor. Rafał Niedzielski „Mocny”.
Obie akcje, mimo że nie zdołano zająć wagonów, można uznać za udane. Zgrupowania zdobyły pewną ilość uzbrojenia oraz amunicji. Był to także świetny sprawdzian zdolności współdziałania poszczególnych oddziałów w takich przedsięwzięciach. Niestety, poległ jeden partyzant strz. Bronisław Zaczkiewicz „Ignac”. Natomiast wysokość strat po drugiej stronie nie jest dokładnie znana. Według niemieckich danych było 8 zabitych i około 40 rannych. Prawdopodobnie nie jest to ostateczna liczba, zważywszy na częste pomniejszanie efektów akcji partyzanckich przez okupanta oraz na rozmiar samej akcji, w tym zderzenie pociągów.
Jeżeli chodzi o wysokość strat niemieckich podawaną w relacjach partyzantów, to jest ona kilkadziesiąt razy większa. Niektórzy mówili nawet o 200 zabitych! Liczba ta wydaje się raczej kilkakrotnie zawyżona. Jednak dziś nie jest możliwe ustalenie ścisłych danych. Do tego doszła 12-godzinna przerwa w ruchu kolejowym.
1944 r.:
– żołnierze z oddziału partyzanckiego Bolesława Boczarskiego „Jurand” (oddział ochrony radiostacji Komendy Okręgu Kielce) przeprowadzili w okolicy Zagnańska trzy akcje rozbrojeniowe. Zdobyto kilka karabinów.
– w gajówce Komorów koło Chlewisk (Obwód Końskie) patrol z batalionu Antoniego Hedy „Szary” pod dowództwem por. Zygmunta Kiepasa „Krzyk” miał wykonać wyrok na nadleśniczym. Podczas akcji zginął Aleksander Kosiur „Zant”.
WTOREK, 3 SIERPNIA: W POLSCE
1816 r. – w Warszawie odbyło się prawykonanie Pieśni narodowej za pomyślność króla z muzyką Jana Nepomucena Piotra Kaszewskiego i tekstem Alojzego Felińskiego, będącej oficjalnym hymnem Królestwa Kongresowego. Obecnie pieśń, ze zmienionym tekstem, znana jest pod tytułem Boże, coś Polskę.
1914 r. – w krakowskich Oleandrach odbyła się mobilizacja oddziałów strzeleckich oraz sformowana została I Kompania Kadrowa, w skład której weszło 144 żołnierzy ze Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Józef Piłsudski wygłosił do żołnierzy „Kadrówki” historyczny rozkaz, w którym stwierdził, że stają się kadrą, z której rozwinie się przyszła Armia Polska.
1915 r. – I wojna światowa: strategicznym zwycięstwem polskich legionistów zakończyła się bitwa pod Jastkowem z Rosjanami.
1954 r. – milicja przeprowadziła akcję „X-2”, w wyniku której do obozów pracy wysiedlono ponad 1500 zakonnic oraz skonfiskowano 323 obiekty zakonne.
WTOREK, 3 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
08:00 – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w rozpoczęciu XIX Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego Lublin-Jastków w 106. rocznicę zakończenia bitwy pod Jastkowem.
11:45 – wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński będzie przebywał z wizytą w województwie lubuskim.
14:00 – Gala Finałowa Konkursu „Być Polakiem” skierowanego do dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju.
14:00 – obchody 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.