Jubileusz 25-lecia powstania obchodzi w tym roku Parafialny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Gorzkowianie. Święto rozpoczęło się mszą w kościele pw. św. Małgorzaty w Gorzkowie. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie założyciela formacji księdza Andrzeja Biernackiego wieloletniego proboszcza parafii Gorzków i przy mogiłach zmarłych członków zespołu.
To legendarny zespół z licznymi sukcesami na koncie. Krzewiąc kulturę ludową i kultywując tradycje patriotyczne, zyskał honorowy tytuł „Ambasadorów polskiej kultury”.
Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” zakończył działalność po śmierci swojego lidera, ale do dziś funkcjonuje założona przez niego orkiestra dęta.
W zespole śpiewała m.in. Agnieszka Suchta-Veit. Podkreśliła, że mimo iż aktualnie mieszka w Szwajcarii, kultywuje tradycje ludowe, które poznała działając przez wiele lat w gorzkowskim zespole.
– To co udało mi się doświadczyć, nauczyć w Gorzkowie, również przekazuję tam, czy to dzieciom, czy to młodzieży, czy też działając w różnych organizacjach polonijnych. Nie mniej jednak moje serce wciąż jest w Gorzkowie. Bardzo się cieszę, że to dzieło księdza Biernackiego, dalej trwa nie tylko w Polsce, ale i różnych zakątkach świata – podkreśliła.
Pierwszy koncert zespołu odbył się z okazji dożynek parafialnych w sierpniu 1996 roku. Anna Kozioł wspomina, że wielokrotnie występował w kraju i zagranicą, między innymi w Watykanie dla Jana Pawła II, we Francji, Austrii i Szwajcarii, na Litwie i Ukrainie.
– Wspaniałe były występy, wyjazdy zagraniczne. Zwiedziliśmy dużo. To nas mobilizowało – dodał.
– Ksiądz Andrzej Biernacki w opinii większości był duszą zespołu – mówił z kolei Andrzej Bercik. – To był czas, że chciało się żyć. Dziś tylko pozostały wspomnienia – dodał.
– Ksiądz Andrzej był wszechstronnym muzykiem. Pełnił poczwórną rolę: dyrygenta, reżysera, choreografa i menadżera – wspomina grający na akordeonie Janusz Chadzak. – Był wielkim organizatorem. Potrafił dopiąć wszystko na ostatni guzik. Dzisiaj go już nie ma wśród nas – dodał.
Jubileusz zwieńczyło spotkanie artystów, którzy na przestrzeni 25 lat należeli do Zespołu Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” oraz wieczór wspominkowy przy śpiewie i grillu w Centrum Integracji Wiejskiej w Plechowie.
Zespół powstał na bazie istniejącej wcześniej parafialnej orkiestry dętej. „Gorzkowian” tworzyło zwykle ok. 50 osób. Dorobek koncertowy zespołu opierał się głównie na kulturze ludowej zachowanej w muzyce, tańcu, stroju oraz na pieśniach religijnych i narodowych regionów małopolskiego i świętokrzyskiego. Najważniejsze motywy religijne w prezentowanych przedstawieniach stanowiły: Męka Pańska, sylwetka i posługa Jana Pawła II, kanonizacja św. Jadwigi, sylwetki świętych i błogosławionych, a także obrzędy ludowe oraz świąteczne i karnawałowe. Zespół współpracował m.in. z Operą Śląską w Bytomiu i Uniwersytetem Jagiellońskim.