Wystawa „Nieistniejące” autorstwa Marii Michoń prezentowana jest w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach.
Ekspozycja prezentuje zupełnie zniszczone, nieistniejące już synagogi i domy modlitewne przedwojennej Polski. Odtwarzane są one przez artystkę z dokumentów i zdjęć archiwalnych techniką malarską na płótnie.
Obrazy ustawione są obok siebie w zaciemnionym pomieszczeniu. W zamierzeniu autorki formują one zaaranżowaną uliczkę miasta składającą się z synagog polskich.
– Są to obrazy utrzymane w popartowej stylistyce – mówi Maria Michoń.
Malarka zaznacza, ze długo zastanawiała się nad doborem odpowiedniej formy do treści swoich obrazów.
– Chodziło przede wszystkim o to, żeby temat, który jest bardzo trudny, nie był dodatkowo przytłaczający. Jeśli chodzi o wspomnienia, to mamy je zazwyczaj kolorowe, nie są one w wersji czarno-białej, jak czarno-białe fotografie – wyjaśnia artystka.
Dodaje, że dosyć kontrastowe zestawienie sakralnej treści dzieł z ich kolorową i krzykliwą formą jest sposobem na przedstawienie podejmowanej przez nią tematyki w przystępnej postaci, przyciągającej uwagę zwiedzających.
Szymon Uberman z „Domu Praczki” mówi, że kolorowa forma obrazów została wybrana przez autorkę w kontrze do smutnej historii, która spotkała ukazane na płótnach budynki sakralne. Ma to skłaniać do myślenia i być niejako ożywieniem tego, co zostało zapomniane. Synagogi stały się mocno graficzne i od nowa obecne.
Jednym z elementów wystawy, oprócz obrazów Marii Michoń, jest również makieta stworzona przez projektantów z Instytutu Designu w Kielcach. Aranżacja całego wnętrza sali wystawowej została wykonana dzięki uprzejmości pracowników Kieleckiego Centrum Kultury.
Wystawę „Nieistniejące” można oglądać w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” do końca września 2021 roku.