Język polski należy do jednych z najtrudniejszych na świecie. I nie jest to tylko opinia obcokrajowców uczących się polskiego, ale efekt badań wielu uznanych lingwistów. Tyle przypadków, czasów i wyjątków nie ma nigdzie indziej. Doskonale wiedzą o tym sami Polacy, którym także zdarza się popełniać szkolne błędy. Nie wystarczy radzić sobie z ortografią i odmianą. Zgubić może nas także przesada i wtrącanie do wypowiedzi słów, które są tam zupełnie zbędne. I o tych wyrazach będzie mowa w dzisiejszych Aktualnościach Dnia.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie są najbardziej nadużywane słowa (oprócz przekleństw naturalnie)?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 28 lipca, 209. dzień roku.
Do końca roku zostało 146 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:03
Zachód słońca w Kielcach: 20:26
Dzień trwa 15 godzin i 23 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 60 minut.
Imieniny obchodzą: Tina, Wiktor oraz Achacja, Achacjusz, Achacy, Alfonsa, Antoni, Celzjusz, Macieja, Melchior, Nazariusz, Nazary, Samson, Świętomir, Tymon, Tymona, Urban
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy się grzmot w lipcu od południa poda, drzewom się znaczy szwank i nieuroda”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
Dzień Kultu Masy Mięśniowej
*****
ŚRODA, 28 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. –ZARÓG i RUDNIKI k/Secemina: oddziały polskie pod dowództwem pułkownika Ignacego Chmieleński (300 piechurów i 50 kawalerzystów) stoczyły walkę z oddziałami rosyjskimi.
Korzystając z dogodnej pozycji Chmieleński wydał bitwę postępującej za nim kolumnie wojsk rosyjskich pułkownika Ernrotha (4 roty piechoty, dragoni, kozacy i 2 działa). Do pierwszej walki wysłano dwa oddziały kawalerii, ale brak synchronizacji sprawił, że zostały one pokonane przez moskali (w części uległy rozproszeniu).
W drugiej fazie walki dowódca urządził na moskali zasadzkę. Początkowy sukces w walce nie został jednak utrzymany bowiem część młodych i niedoświadczonych w walce powstańców wycofało się z placu walki. Ostatecznie Chmieleński nakazał odwrót. Straty powstańców wyniosły 30 zabitych, 27 rannych i 80 wziętych do niewoli.
1923 r. – OSTROWIEC ŚW.: rozpoczął się trwający dwanaście dni strajk płacowy całej załogi Zakładów Ostrowieckich. Hutnicy z Ostrowca uzyskali 70 procentową podwyżkę płac i jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy marek polskich na osobę.
1942 r. – KOŃSKIE: w Obwodzie Końskie przeprowadzono egzamin kończący trwający od stycznia 1942 r. Pierwszy Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Komendantem kursu był kierujący III referatem Komendy Obwodu por Marian Słomiński „Babinicz”. Poza nim wykładali: porucznik Bolesław Czerwiński „Wir” i podporucznik Zbigniew Pużak „Sztam”. W zajęciach wzięło udział 16 konspiratorów.
1944 r. – STOJEWSKO w gminie Krasocin – pacyfikacja przez żandarmerię niemiecką w odwecie za wcześniejszą działalność oddziału „Marcina”. Śmierć poniosło 19 lub 20 Polaków.
ŚRODA, 28 LIPCA: W POLSCE
1648 r. – Powstanie Chmielnickiego: zwycięstwem wojsk polskich nad kozackimi zakończyła się trzydniowa bitwa pod Konstantynowem,
1815 r. – założono Szkołę Podchorążych w Warszawie,
1844 r. – w Karpaczu poświęcono sprowadzoną z Norwegii drewnianą, ewangelicką Świątynię Wang.
ŚRODA, 28 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – konferencja prasowa projektu „Korzenie miasta”, z udziałem m.in. dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego i koordynatora projektu Jana Radziukiewicza.
Godz. 15:40 – konferencja prasowa oraz spotkanie poszkodowanych w aferze „GetBack” z prezesem NIK Marianem Banasiem.
Godz. 16:00 – konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej z udziałem m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Godz. 18:00 – spotkanie otwarte z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz z posłanką Marzeną Okłą-Drewnowicz (Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego).