Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Ale to także czas podróżowania, zwiedzania i poznawania czegoś zupełnie nowego. A może też i dobry moment do odwiedzenia miejsc, które widziało się w młodości. Polska jest bardzo bogata w miejsca, piękne, tajemnicze i wyjątkowe. Co powinno się zobaczyć z zabytków, muzeów i obiektów, co każdy Polak poznać powinien?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, co powinno się zobaczyć z zabytków, muzeów i obiektów, co każdy Polak poznać powinien?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 27 lipca, 208. dzień roku.
Do końca roku zostało 147 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:01
Zachód słońca w Kielcach: 20:28
Dzień trwa 15 godzin i 26 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 57 minut.
Imieniny obchodzą: Julia, Natalia oraz Antuza, Aureliusz, Bertold, Celestyn, Celia, Celiusz, Feliks, Innocenty, Jerzy, Laurentyn, Lilioza, Lilla, Magdalena, Maur, Nowellon, Pantaleon, Sergiusz, Stojsław, Teodor, Tomisława, Wszebor
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Samotnych
Dzień Chodzenia na Szczudłach
*****
WTOREK, 27 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – NIEWACHLÓW k/Kielc: w czasie masowej akcji Niemcy aresztowali w Niewachlowie kilkudziesięciu mężczyzn, z których 42 wywieziono do obozu pracy w Bliżynie, 7 wywieziono do obozów koncentracyjnych, a 12 rozstrzelano w lesie koło Sukowa. W tej ostatniej grupie znaleźli się: Jan Detko, Stanisław i Zbigniew Durajowie, Józef Gil, Leon Klaczyński, Franciszek Krzywicki i Józef Sarnacki – członkowie miejscowej grupy dywersyjnej AK. Pacyfikację przeprowadziła niemiecka żandarmeria i Sipo Kielce.
1944 r. – STOJEWSKO k/Krasocina: prawdopodobnie tego dnia grupa żołnierzy wydzielona z oddziału partyzanckiego AK Mieczysława Tarchalskiego „Marcin” opanowała wieś Stojewsko koło Krasocina (powiat Włoszczowa). Wieś była zamieszkała przez osoby niemieckiego pochodzenia, które zostały zamknięte w kościele. Zarekwirowano artykuły potrzebne partyzantom oraz 16 karabinów.
WTOREK, 27 LIPCA: W POLSCE
1768 r. – Rosjanie rozpoczęli oblężenie bronionego przez 2 tys. konfederatów barskich Krakowa.
1915 r. – w Warszawie utworzono Straż Obywatelską.
1918 r. – decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego został powołany Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1939 r. – podniesiono banderę na statku pasażerskim „Chrobry”.
1944 r. – przewodniczący Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowej Edward Osóbka Morawski podpisał w Moskwie porozumienie z komisarzem spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesławem Mołotowem o wspólnej granicy państwowej. Na mocy dokumentu za podstawę ustalania granic powojennych uznano tzw. Linię Curzona, co oznaczało aneksję przez ZSRS ponad połowy terytorium przedwojennej Polski.
2016 r. – rozpoczęła się podróż apostolska papieża Franciszka do Polski.
WTOREK, 27 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:30 -Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. Wniosku Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczącego ograniczenia handlu w niedzielę, we wniosku zaskarżono 4 przepisy ustawy – w tym kluczowy artykuł stanowiący, że w niedzielę i święta w placówkach handlowych handel i wykonywanie czynności wykonywanych z nim są zakazane.
Godz. 14:00 – Konferencja prasowa dotycząca obchodów Powstania Warszawskiego, z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego i przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Szarych Szeregów.