Promowanie czytelnictwa oraz przybliżanie mieszkańcom miasta znanych postaci ze świata literatury – to niektóre założenia ogólnopolskiej imprezy „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, która odbędzie się we wrześniu w Kielcach. W planach jest między innymi organizacja spotkań autorskich, warsztatów plenerowych i gry miejskiej.
– Będzie to pierwszy festiwal, ale mam nadzieje, że nie ostatni – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
– Będzie to święto literatury, święto książki. Żyć będzie na różnych przestrzeniach miasta. Włączają się w nie instytucje kultury, ale także urzędy wojewódzki i marszałkowski. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się wszystkie środowiska zjednoczyć, po to, aby pokazać, że Kielce czytają – mówi.
Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach, informuje, że organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych mieszkańcach miasta.
– Zorganizowane zostaną spotkania z autorkami specjalnych metod nauki czytania oraz bajkoterapii. Może to być ciekawe zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli. Jeżeli chodzi o dzieci, to planujemy organizację między innymi warsztatów dotyczących recyklingu oraz teatru – mówi.
Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, zwraca uwagę, że patronem festiwalu jest Gustaw Herling-Grudziński.
– To pisarz, który dzisiaj jest odkrywany na nowo. Jest on autorem bardzo trudnych i jednocześnie refleksyjnych opowiadań, dotyczących podstawowych pytań w życiu każdego człowieka – mówi.
Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, który zabiegał o tę dotację, jest zadowolony, że do województwa świętokrzyskiego trafiły kolejne pieniądze od wicepremiera Piotra Glińskiego.
– Wspierałem tę inicjatywę. Została mi zgłoszona przez przedstawicieli OMPiO oraz biblioteki. Dzisiaj wiemy, że sprawa została pozytywnie załatwiona – mówi.
Parlamentarzysta dodaje, że Gustaw Herling-Grudziński jest postacią szczególnie bliską mieszkańcom regionu, ponieważ był związany z ziemią świętokrzyską.
Dokładny plan festiwalu, który odbędzie się w dniach 3-5 września, poznamy w sierpniu.