Dziś oficjalny początek XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 będą rywalizować w 37 dyscyplinach.
Igrzyska odbędą się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku, jednak rywalizacja sportowa rozpoczęła się już 21 lipca, gdy zostały rozegrane pierwsze mecze w turnieju piłki nożnej i softballu.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie są nasze apetyty na sukcesy – jacy są „żelaźni” kandydaci do „złota”?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 23 lipca, 204. dzień roku.
Do końca roku zostało 151 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:56
Zachód słońca w Kielcach: 20:33
Dzień trwa 15 godzin i 37 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 46 minut.
Imieniny obchodzą: Apolinaria, Bogna, Brygida oraz Apolinary, Bolesław, Jan, Jan Kasjan, Joanna, Sławosz, Kasjan, Krystyn, Liboriusz, Olimpiusz, Romula, Żelisław
*****
Przysłowie na dziś:
„Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Włóczykija
*****
PIĄTEK, 23 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – OSTROWIEC ŚW.: bojówka Armii Ludowej z oddziału Mariana Olczyka „Lwa” wysadziła w powietrze most na Kamiennej.
PIĄTEK, 23 LIPCA: W POLSCE
1422 r. – król Władysław II Jagiełło nadał szlachcie przywilej czerwiński.
1792 r. – król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej.
1817 r. – w krypcie św. Leonarda na Wawelu został pochowany książę Józef Poniatowski.
1873 r. – wysłano pierwszą pocztówkę na terenie obecnej Polski, przedstawiającą widok Śnieżki.
1920 r. – z polecenia bolszewików polscy komuniści w Moskwie na czele z Julianem Marchlewskim, Feliksem Dzierżyńskim i Feliksem Kohnem zawiązali Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, który w przypadku zwycięstwa Armii Czerwonej miał przejąć władze w Polsce. Od 30 lipca Komitet działał w Białymstoku.
1944 r.:
– PKWN wydał dekret o podporządkowaniu spraw dotyczących Armii Krajowej i innych polskich organizacji kompetencji sądów wojskowych ZSRS.
-wyzwolono obóz koncentracyjny na Majdanku, na terenie którego Sowieci natychmiast utworzyli obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, wykorzystując w tym celu infrastrukturę hitlerowską.
PIĄTEK, 23 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Konferencja prasowa nt. drugiego naboru w programie „Zielony Transport Publiczny”, z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbereżnego oraz prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Macieja Chorowskiego
Godz. 17:00 – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w prezentacji książki pt. „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny” wydanej przez Muzeum Dulag 121 oraz w spotkaniu z cyklu Karty Historii oraz odznaczy medalami „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone dla Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie.