Kieleckie szkoły średnie wywiesiły listy zakwalifikowanych kandydatów. Z ponad 3 tysięcy miejsc prawie wszystkie zostały zapełnione. Zostało jedynie około 70 wakatów. Sprawdziliśmy, jakie kryteria trzeba było spełnić, żeby dostać się do wymarzonej placówki.
REKRUTACJA DO PIERWSZYCH KLAS W KIELECKICH SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH
Z ponad 3 tysięcy miejsc, prawie wszystkie zostały zapełnione, zostało jedynie około 70 wakatów. Jednocześnie około 200 absolwentów podstawówek nigdzie się nie dostało. Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc, informuje, że z powodu dużego zainteresowania młodych ludzi władze miasta zdecydowały o uruchomieniu dodatkowych klas w Zespole Szkół Informatycznych oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego i VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego.
Jak dodaje, co roku liczba wolnych miejsc w szkołach się zwiększa, bowiem grupa dzieci spoza Kielc nie decyduje się na naukę w stolicy województwa i wybiera szkołę w swojej miejscowości. Stąd na pewno miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych wystarczy dla wszystkich kandydatów. Dokładne informacje na temat szkół z wolnymi miejscami będą dostępne w systemie elektronicznego naboru.
Kandydaci mogli dziś sprawdzić swój wynik w Internecie, ale niektórzy, tak jak Ania, woleli przyjść do szkoły i zobaczyć swoje nazwisko na wywieszonej liście. W tym przypadku była to lista IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.
– Dostałam się na profil humanistyczny, jestem zadowolona, bo to był mój pierwszy wybór. Szkoła pasuje mi pod względem lokalizacji – mówiła Ania.
Najtrudniej w Kielcach było dostać się do klasy o profilu biologiczno-chemicznym właśnie w II Liceum Ogólnokształcącym im Jana Śniadeckiego w Kielcach. Najsłabszy wynik, z jakim było to możliwe to 169,6 pkt.
Również inne szkoły były jednak bardzo popularne. Z rekrutacji zadowolona jest Edyta Lato, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Radiowej.
– Progi punktowe kształtują się różnie, w zależności od profilu klasy, od 141 do 154 punktów. Największą popularnością cieszyła się klasa, w której na poziomie rozszerzonym będzie realizowana matematyka, geografia i język angielski. Podobnie było w zeszłym roku – mówi Edyta Lato.
Z kolei w technikach kształcących w zawodach informatycznych najtrudniej było dostać się do klasy o profilu programistycznym w Zespole Szkół Informatycznych. Najsłabszy zakwalifikowany kandydat miał tam nieco ponad 135 punktów.
Również klasa o tym samym profilu w Zespole Szkół Elektrycznych wymagała dobrego świadectwa. Próg, który trzeba było tam osiągnąć to 114,95 pkt. Słabiej wypadły inne technika. Żeby dostać się do klasy technika krajobrazu w Technikum nr 1 wystarczyło zaledwie nieco ponad 30 pkt.
Władze Kielc zdecydowały też o zlikwidowaniu kilku klas w szkołach branżowych, ponieważ nie było do nich chętnych.
Teraz zakwalifikowani kandydaci mają czas do 30 lipca na potwierdzenie woli nauki w szkole, do której się dostali. Listy przyjętych placówki wywieszą 2 sierpnia, natomiast 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.