Młodzi pasjonaci robotyki, programowania i nauki spotkali się dziś w Politechnice Świętokrzyskiej. To członkowie Koła Naukowego „CODEPRO Space”, pierwszego takiego w historii uczelni. Tworzą go mali studenci Politechniki Dziecięcej.
Dziś odbyło się pierwsze spotkanie młodych badaczy. Zajęcia prowadzili twórcy łazika marsjańskiego z Politechniki Świętokrzyskiej. Dzieci mogły poznać tajniki robota, a nawet spróbować nim sterować.
Agnieszka Duda, dyrektor mówi, że powołanie koła naukowego to odpowiedź na wniosek ze strony jednego z niepełnoletnich studentów.
– Są wybitne jednostki w szeregach małych żaków. Jedną z tych wybitnych postaci jest Szymon Prokop, obecnie trzynastolatek. Szymon w czasie pandemii zbudował swojego łazika marsjańskiego. To właśnie on zwrócił się z pomysłem utworzenia koła naukowego Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej – wyjaśnia Agnieszka Duda.
Pomysł się spodobał i dziś odbyła się inauguracja zajęć „CODEPRO Space”. Koło tworzą pasjonaci nauki w wieku od 6 do 15 lat. Szymon Prokop nie ukrywa, że możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez naukowców i studentów Politechniki Świętokrzyskiej pomoże mu w rozwoju pasji.
– Nauka przez projekty jest najlepsza. Wtedy otrzymujemy wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną. Możemy otrzymywać wiedzę z książek, Internetu, ale jeszcze lepiej jest zapytać o coś osobę, która się na tym zna. Mam w planach ulepszenie mojego robota, ale chcę też zająć się czymś nowym. Myślę o budowie rakiety, która będzie mogła sama lądować – mówi Szymon.
Kolejne spotkanie Koła Naukowego Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej zaplanowano po wakacjach.