Paski i buty ze skóry krokodyla, anakondy, albo pytona – to tylko niektóre pamiątki, których nie wolno przywieźć do Polski z zagranicznych podróży. Aby przygoda nie zakończyła się problemami, przed zakupem towarów, warto spojrzeć, czy znajdują się na zakazanej liście.
Anna Jasnosz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach informuje, że z zagranicy nie można przywieźć tzw. okazów CITES, czyli chronionych gatunków roślin i zwierząt, które zagrożone są wyginięciem, a także wykonanych z nich towarów.
– To między innymi koralowce rafotwórcze, torebki, buty, paski, wykonane ze skóry węża czy krokodyla, kość słoniowa i wykonane z niej przedmioty, np. figurki – mówi.
Przewóz takich okazów możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw. Wszystko regulowane jest przez Konwencję Waszyngtońską, która ogranicza międzynarodowy handel zwierzętami i roślinami.
– Jeżeli przewozimy towary bez wymaganych dokumentów, to narażamy się karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Jest to po prostu przestępstwo – przestrzega rzecznik.
Ponadto, jeżeli ktoś chce przywieźć nielegalny towar, musi liczyć się z konfiskatą.
Joanna Kępa, zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Kielcach radzi, aby dobrze przygotować się do podróży. Osoby, które przyjmują na stałe leki psychotropowe lub odurzające, powinny uzyskać zezwolenie na ich wywóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W przypadku innego rodzaju leków, dobrze jest mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza prowadzącego.