W Pińczowie wzdłuż rzeki Nidy, powstaną reprezentacyjne bulwary. Jest już wstępna koncepcja.
Inwestycja ma polegać na zagospodarowaniu lewego brzegu Nidy. To obszar o powierzchni ponad 18 tys. metrów kwadratowych w sąsiedztwie ogródków działkowych.
Koncepcja zakłada m.in. wybudowania deptaka z kostki brukowej o szerokości 1,5 m i długości 240 m wzdłuż korony wału wraz ze schodami, plażą miejską oraz szlakiem rowerowym. Ponadto wybudowana zostanie przystań kajakowa, dwa pomosty, parkingi, altany, miejsce na ognisko, oraz trasa dojazdowa do pochylni do wodowania sprzętu pływającego.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa podkreśla, że Pińczów oferuje wiele atrakcji i wartych odwiedzenia zabytków. Zagospodarowanie terenu przy Nidzie to kolejny istotny krok w kierunku rozwoju miasta.
– Mamy już przygotowaną koncepcję. Radni miejscy zatwierdzili ją na komisjach. Chcemy, aby osią turystyki była rzeka Nida. Myślę, że to jest dobry kierunek rozwoju turystyki w naszym mieście. Koncepcja jest bardzo dobra i kompleksowa – zaznacza burmistrz.
Agnieszka Nowacka, prezes stowarzyszenia Kon-Tiki w Pińczowie zaznacza, że planowana inwestycja będzie nie tylko atrakcją, ale oddana do użytku przystań kajakowa umożliwi uczestnikom spływów kajakowych bezpieczne cumowanie.
– To jest bardzo dobry pomysł. Jesteśmy za. Turystyka kajakarska bardzo się rozwinęła i cały czas się rozwija. To naprawdę ułatwi i turystom i nam obsługę spływów. Jest potrzebne dobrze zaplecze sanitarne, oraz pomosty do bezpiecznego wpuszczania kajaków do rzeki – dodaje.
Mieszkańcom pomysł się podoba. Jak mówią, Nida jest jednym z tych miejsc, które często wybierają na odpoczynek. Niestety, teren jest zaniedbany i często odstrasza. Podkreślają, że w perspektywie tworzenia uzdrowiska teren wymaga uporządkowania i zagospodarowania.
– To fajne miejsce tym bardziej, że nasz Pińczów przyciąga i terenem, klimatem i zabytkami. To będzie kolejne miejsce rekreacji i wypoczynku. Przede wszystkim będziemy mieć zaplecze turystyczne, które myślę, jeszcze bardziej przyciągnie turystów na Ponidzie. To przede wszystkim promocja miasta. Bardzo mi się podoba ten pomysł mam nadzieję, że zostanie zrealizowany. Z pewnością będzie ciekawie – uważają mieszkańcy.
Koncepcja zakłada także nowe nasadzenia roślin ozdobnych oraz oświetlenie w technologii LED miejsc parkingowych oraz zaplecza sanitarno-gastronomicznego.
Przed Pińczowem jeszcze długa droga. Przede wszystkim pozyskanie funduszy, przygotowanie planu zagospodarowania oraz uzyskanie pozwolenia na realizację inwestycji.
Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 2 mln zł.