„Historia vitae magistra est”. „Historia jest nauczycielką życia” – to twierdzenie Cycerona, które powtarzają nie tylko nauczyciele historii lecz także politycy, dziennikarze, prawnicy, osoby zajmujące się opisywaniem zachowań społeczeństw, narodów i poszczególnych jednostek. Historia jest skarbnicą wiedzy, człowiek uczy się na błędach, ale wiele młodych osób twierdzi dzisiaj, że zupełnie nie interesuje ich to, co było wcześniej. Czy słusznie?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy historia uczy życia, czy można wyciągać z niej wnioski na przyszłość?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 19 lipca, 200. dzień roku.
Do końca roku zostało 155 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:51
Zachód słońca w Kielcach: 20:38
Dzień trwa 15 godzin i 47 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 36 minut.
Imieniny obchodzą: Czesław, Hieronim, Małgorzata oraz Ansegiz, Aureliusz, Czesława, Eliasz, Flawian, Flawiana, Heliasz, Hieronima, Leon, Leona, Ludwika, Modest, Paweł, Remigia, Remigiusz, Sewera, Stosław
*****
Przysłowie na dziś:
„Deszcz na świętą Małgorzatę jest orzechom na stratę”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Szachów
Dzień Księżyca
*****
PONIEDZIŁEK, 19 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1702 r. – KLISZÓW: ok. 10 km na północ od Pińczowa, stoczona została bitwa między armią szwedzką Karola XII a wojskami sasko-polskimi Augusta II. W bitwie tej po raz ostatni wystąpiła husaria, jej dalszemu istnieniu położył kres rozwój broni palnej.
1922 r. – KRZEMIONKI OPATOWSKIE: profesor Jan Samsonowicz odkrył neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, które obecnie wchodzą w skład ostrowieckiego Muzeum Historyczno – Archeologicznego.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA
– ALEKSANDRÓW: patrol pod dowództwem kpr. Stefana Marcinkowskiego „Dąb” przeprowadził w okolicach lasów Aleksandrów (Placówka Chrząstów) zasadzkę na niemiecką żandarmerię i lotników. W wyniku walki zginął Ryszard Smoleński „Kuna”. Po stronie nieprzyjaciela zanotowano dwóch zabitych. Dodatkowo zdobyto broń i amunicję.
-LESZCZYNY: grupa żołnierzy z oddziału partyzanckiego Obwodu Kielce Mariana Sołtysiaka „Barabasz” wpadła w Leszczynach w niemiecką zasadzkę. Poległo pięciu żołnierzy oddziału.
1965 r. – OSTROWIEC ŚW.: oddano do użytku złożonego z trzech pawilonów Szpitala Miejskiego. Wybudowano go kosztem 90 mln złotych.
PONIEDZIŁEK, 19 LIPCA: W POLSCE
1417 r. – Elżbieta Pilecka, trzecia żona Władysława II Jagiełły, została koronowana na Wawelu na królową Polski.
1765 r. – Król Stanisław August Poniatowski otworzył w Warszawie pierwszą scenę publiczną, od 1807 roku nazywaną Teatrem Narodowym.
1918 r. – wojna polsko-ukraińska: ppłk Michał Tokarzewski-Karaszewicz zorganizował udaną odsiecz dla walczącego Lwowa.
1989 r. – w Londynie zmarł nagle Prezydent RP na Uchodźstwie Kazimierz Sabbat (ur. 27 lutego 1913 r.), żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej we Francji 1 Dywizji Pancernej w Wielkiej Brytanii, działacz harcerski na emigracji, Prezes Rady Ministrów na Uchodźstwie (1976-86), Prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1986-89. W związku ze śmiercią Prezydenta Kazimierza Sabbata, w godzinach wieczornych, odbyło się zaprzysiężenie Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.
PONIEDZIŁEK, 19 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia Posiedzenie poświęcone będzie roli państwa w rozwoju medycyny, badaniom klinicznym i innowacyjności w ochronie zdrowia na tle państw Europy.