Zabytkowy, późno klasycystyczny Pałac Wielopolskich w Chrobrzu znów jest dostępny dla zwiedzających. Dotychczas zwiedzanie ośrodka było zawieszone. Decyzja wynikała z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
– W Chrobrzu, oprócz widoków na Nidę i dobrego miejsca na wypoczynek, pałac jest jednym z ciekawszych miejsc. Jest tam m.in. sala balowa z oryginalnymi kasetonami – podkreślają przyjezdni.
– To jeden z większych pałaców hrabiowskich w tej części regionu. Wczoraj byliśmy na Świętym Krzyżu, dziś postanowiliśmy zwiedzić te tereny. Jestem u rodziny w Busku-Zdroju, a zwiedzam z ciekawości. Ten pałac to przecież kawałek naszej historii – mówią turyści.
Kolejne terminy już niebawem zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Jak czytamy na stronie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w skład którego wchodzi obiekt, pałac Wielopolskich w Chrobrzu został ufundowany przez XIII ordynata pińczowskiego, margrabiego Aleksandra Wielopolskiego w latach 1803-1877. Został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Powstał głównie po to, by pomieścić obszerny księgozbiór ordynacji oraz kolekcję przejętą od Konstantego Świdzińskiego, przyjaciela margrabiego. Rodzina zamieszkiwała pałac do czasów II wojny światowej. Po wojnie budynek pałacu służył za siedzibę szkoły rolniczej aż do roku 2006. W 2004 w części budynku utworzono Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia. Obecnie w pałacu mieści się Szkolna Izba Pamięci Narodowej i Tradycji Rolnej, prowadzona przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu.
Rezerwacje oraz informacje: tel.: 41 356 40 03 (sekretariat ZSCKR) lub sekretariat@zsrchroberz.pl
Grupy zwiedzające Szkolną Izbę Pamięci Narodowej i Tradycji Rolnej mogą liczyć maksymalnie do 60 osób.