Intensywnie pachnie, ale działa także na bezsenność. Ma mnóstwo zastosowań w kuchni, a przy okazji posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Mowa o koprze ogrodowym.
To roślina, która kwitnie od lipca do końca września. W Polsce ma wiele lokalnych nazw m.in. kajzer, koper swojski, koper wonny, koperek, kopr czy kopr polski.
Jak informuje Monika Jaskuła z Koła Gospodyń Wiejskich w Bełzowie, dawniej koper wieszano przy oknie, aby chronić dom przed nieczystymi mocami, obecnie ta roślina jest ceniona ze względu na swoje prozdrowotne, przyprawowe i dekoracyjne zastosowanie.
– Uprawia się go głównie ze względu na jego liście, które mają przyprawowe zastosowanie. Można je dodawać do wielu dań np. do zup, sosów, sałatek, ryb czy potraw z ziemniaków. Stanowi także dodatek do ogórków kiszonych. Najwięcej cennych dla zdrowia właściwości zawierają owoce kopru. Zbiera się je w sierpniu gdy są w pełni dojrzałe – mówi.
Spożywanie tej rośliny działa uspakajająco i niweluje nadciśnienie krwi.
– Działa antyseptycznie i sprawdza się jako składnik naturalnych okładów łagodzących owrzodzenia i stany zapalne skóry. Wspiera procesy trawienne i usprawnia przyswajanie substancji odżywczych. Okazuje się pomocny przy wzdęciach i różnego rodzaju bólach brzucha. Zioło to sprawdza się nawet w przypadku zgagi. Z kolei wysoka zawartość prowitaminy A w koperku zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc czy jamy ustnej – zaznacza.
Terapeuci polecają koperkowe napary, miody oraz nalewki.
Podajemy przepis na napar z owoców kopru ogrodowego
Potrzebne będą: pół łyżeczki rozdrobnionych owoców koperku zalewamy szklanką wrzącej wody. Kiedy napój lekko przestygnie będzie gotowy do wypicia. Pół szklanki dokładnie odcedzonego i przestudzonego napoju należy pić trzy razy dziennie bezpośrednio po posiłkach.