Jak znaleźć „słów za słowa”? Użyć wyrazów bliskoznacznych. Synonimy – wyrazy, które znaczeniowo odpowiadają lub są zbliżone do innego słowa, będą tematem dzisiejszych Aktualności Dnia.
A gościem programu będzie twórca Internetowego Słownika Wyrazów Bliskoznacznych bliskoznaczny.pl. Dlaczego nie językoznawca, a programista stworzył słownik? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o 7.45.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 15 lipca, 196. dzień roku.
Do końca roku zostało 159 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:46
Zachód słońca w Kielcach: 20:42
Dzień trwa 15 godzin i 56 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 27 minuty.
Imieniny obchodzą: Bonawentura, Dawid, Henryk, Roksana, Włodzimierz oraz Anna, Antioch, Atanazy, Cyriak, Cyriaka, Daniel, Dawida, Egon, Ignacy, Lubomysł, Pompiliusz, Włodzimir
*****
Przysłowie na dziś:
„W lipcu pszczeli rój, nie opłaci trudu znój”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży
Dzień bez Telefonu Komórkowego
*****
CZWARTEK, 15 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1915 r. – OSTROWIEC ŚW.: do miasta dotarł wojskowy pociąg wiozący z Piotrkowa Trybunalskiego przez Skarżysko żołnierzy 4 pułku piechoty Legionów Polskich. Legioniści spędzili w Ostrowcu i Denkowie dwa dni, a następnie ruszyli do Ożarowa.
1918 r. – OSTROWIEC ŚW.: żydowski przedsiębiorca Karol Leman został wybrany burmistrzem Ostrowca. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali miejscowi działacze Narodowej Demokracji i Chrześcijańskiej Demokracji, którzy w tej sprawie interweniowali u austriackiego generał-gubernatora w Lublinie. Ostatecznie Leman nie objął funkcji.
1944 r. – WŁOSZCZOWSKIE: w bliżej nieznanych okolicznościach ranny zostaje żołnierz oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa st. strz. Roman Łazarz „Raniewicz”. Zapisy w niektórych wspomnieniach podają, że dokonał tego Olczyk „Garbaty” z AL.
*****
CZWARTEK, 15 LIPCA: W POLSCE
1227 r. – książę Władysław Odonic władający w północnej Wielkopolsce pokonał w bitwie pod Ujściem wojska swojego stryja, księcia wielkopolskiego Władysława III Laskonogiego,
1410 r. – na polach Grunwaldu wojska polsko-litewskie dowodzone przez króla Władysława II Jagiełłę rozgromiły armię Zakonu Krzyżackiego i sprzymierzonego z nim rycerstwa z Europy Zachodniej. Bitwa była jedną z największych w dziejach średniowiecznej Europy,
1419 r. – pod Czerwińskiem zawarte zostało antykrzyżackie przymierze pomiędzy Polską i Litwą a Danią, Szwecją i Norwegią (połączonymi personalną unią kalmarską). Król Władysław II Jagiełło i wielki książę Witold zobowiązali się do udzielenia pomocy królowi Erykowi Pomorskiemu w walce z zakonem krzyżackim na terenie Prus i Inflant. Układ ten nie został nigdy ratyfikowany i jego postanowienia nie zostały zastosowane w praktyce,
1809 r. – wojna polsko-austriacka: wojska polskie pod wodzą Józefa Poniatowskiego zdobyły Kraków,
1899 r. – w luterańskim kościele w Paproci Dużej na Podlasiu Józef Piłsudski poślubił Marię Juszkiewicz,
1910 r. – w Krakowie odbyły się uroczystości 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, połączone z odsłonięciem Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Jana Paderewskiego, a wykonanego przez Antoniego Wiwulskiego,
1916 r. – Józef Piłsudski w imieniu Rady Pułkowników wystosował memorandum do władz austriackich domagając się rozszerzenia narodowego charakteru Legionów Polskich poprzez przekształcenie ich w osobny korpus polski, z polską komendą, odznakami, sztandarami,
1938 r. – w Wołczynie (obecnie Białoruś) pochowano sprowadzone z Leningradu prochy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,
1943 r. – utworzono Kierownictwo Walki Podziemnej – ośrodek dyspozycyjny Komendy Głównej AK.
1959 r. – w Sosnowcu elektryk Stanisław Jaros usiłował dokonać zamachu na konwój z Władysławem Gomułką i Nikitą Chruszczowem.
1960 r. – w Łodzi odbył się pierwszy publiczny pokaz filmu historycznego Krzyżacy według powieści Henryka Sienkiewicza i w reżyserii Aleksandra Forda. Oficjalna premiera miała miejsce 2 września tego roku.
1961 r. – władze komunistyczne usunęły ze szkół naukę religii.
*****
ŚRODA, 14 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
W Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się dziś uroczystość przekazania kolejnych odzyskanych dzieł sztuki, które Polska straciła w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu wezmą udział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł.
W Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu działa baza strat wojennych, czyli rejestr zawierający informacje o dobrach kultury utraconych w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r., które pochodzą zarówno ze zbiorów publicznych, prywatnych, jak i kościelnych.
Obecnie w bazie zarejestrowanych jest ponad 63 tys. rekordów, przy czym niektóre z nich – jak wyjaśniają eksperci MKDNiS – dotyczą kolekcji dzieł sztuki nierozdzielonych na pojedyncze obiekty, dlatego ich rzeczywista liczba jest większa. Rejestracja obiektów następuje na podstawie dobrowolnych zgłoszeń zarówno instytucji publicznych, związków wyznaniowych, jak i osób prywatnych.
Eksperci resortu kultury szacują też, że w wyniku II wojny światowej Polska straciła ok. 70 proc. dorobku kulturowego, co przekłada się na ponad pół miliona utraconych obiektów – zniszczonych, spalonych lub zrabowanych.