Kilkaset ofert pracy na różnorodne stanowiska w kraju i zagranicą, można było znaleźć na kieleckim rynku.
Podczas plenerowych targów pracy proponowano różnorodne stanowiska, od pracowników biurowych po specjalistów z zakresu fotowoltaiki. Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach wyjaśnia, że z uwagi na pandemię, plenerowe targi pracy odbywają się teraz po raz pierwszy w tym roku.
– Poszukiwani są między innymi specjaliści z zakresu księgowości i rachunkowości, pracownicy biurowi, ale także różnego rodzaju monterzy i pracownicy produkcji. Tak jak w ubiegłym roku, wielu pracodawców poszukuje kierowców. W tym roku wzrosła także liczba ogłoszeń z ofertami pracy zagranicą. Takich ogłoszeń bezpiecznego zatrudnienia poza granicami kraju mamy ponad 200, natomiast przed rokiem było ich zaledwie kilkanaście – dodaje.
Zbigniew Brzeziński mówi, że wśród ofert pracy zagranicą znajdujących się w strefie EURES, dominują przede wszystkim ogłoszenia z branży produkcyjnej i opieki nad osobami starszymi.
Osoby, które przyszły na Rynek zgodnie twierdzą, że zorganizowane targów to dobry pomysł, na zapoznanie się z aktualnymi ofertami. Za duży plus, mieszkańcy uważają przede wszystkim różnorodność ofert, a także możliwość uzyskania informacji o potencjalnym wynagrodzeniu. Inni natomiast twierdzą, że zdecydowanie trudniej znaleźć pracę osobom starszym, po 50. roku życia. Agnieszka Kubicka, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy informuje, że bezrobocie w regionie sukcesywnie maleje.
– W stosunku do maja, w regionie ubyło ponad 1,3 tys. bezrobotnych. Bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich powiatach oprócz Kielc, gdzie przybyło 41 bezrobotnych. W sumie na koniec czerwca stopa bezrobocia w województwie świętokrzyskim wynosi 7,9 proc. – mówi.
Najwyższe bezrobocie w regionie od lat utrzymuje się w powiecie skarżyskim (stopa na koniec maja wyniosła tu 16,3 proc.), a także opatowskim i koneckim. Najniższe wskaźniki notuje powiat buski (4 proc. w maju), miasto Kielce oraz powiat pińczowski. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że czerwiec był trzecim z kolei miesiącem, w którym bezrobocie w skali roku systematycznie spada. W regionie zarejestrowane są jest obecnie 41 832 osoby bezrobotne – to o blisko 4 tys. mniej, niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
Wzrasta także liczba ofert pracy zgłaszanych do miejskiego i powiatowych urzędów pracy. W pierwszym półroczu tego roku pracodawcy zgłosili 14 119 ofert, czyli o 3,9 tys. więcej, niż w pierwszym półroczu roku ubiegłego, co stanowi wzrost o prawie 38 proc.