Średniowieczna moneta, złoty dukat i przypinka masońska – to efekty pierwszych przeszukiwań rynku w Końskich za pomocą wykrywaczy metalu.
Członkowie stowarzyszenia historycznego „Pasja” przeszukali teren byłego cmentarza, który odkopano przy okazji wymiany kanału ciepłowniczego. Radosław Nowek, członek zarządu stowarzyszenia informuje, że przeszukano hałdy ziemi zostawionej przez budowniczych. Największym zaskoczeniem było odnalezienie przypinki masońskiej.
– To mały emblemat wielkości dzisiejszej monety o nominale dwóch złotych, a o grubości pięciu milimetrów. Na awersie znajduje się cyrkiel i liniał, typowe symbole masońskie – opisuje.
Z kolei najstarszym znaleziskiem jest odkryta przy kościele średniowieczna moneta z czasów budowy pierwszej świątyni w Końskich.
– Udało się odnaleźć monetę Jana Olbrachta, denar datowany na lata 1492-1501. Być może któryś z budowniczych kościoła ją zgubił, bo w tych latach rozpoczęła się budowa świątyni. Moneta, którą znaleźliśmy miała najmniejszy nominał w tamtym okresie – wyjaśnia Radosław Nowek.
Dodaje, że w wykopie o wymiarach 50 x 3 m znaleziono więcej monet z różnych czasów.
– Znaleźliśmy też monetki z XVI wieku: grosz Albrechta Hohenzollerna z roku 1538, złoty dukat z 1598 roku, grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego i inne drobne z okresu carskiego – wymienia.
Wszystkie znaleziska trafią do powstającego Muzeum Ziemi Koneckiej w parku miejskim.