Miłośnicy kontaktu z naturą od 1 maja mogą legalnie nocować w lesie. Krzysztof Fura, miłośnik survivalu i bushcraftu, wyjaśnia, że tego typu forma aktywnego wypoczynku jest odpowiednia dla każdego.
Ważne jednak, aby umiejętnie dobrać teren i warunki do swoich możliwości oraz właściwie się przygotować do dłuższej wyprawy. Bez tego odpoczynek na łonie natury może przysporzyć nam niepotrzebnych nerwów i kłopotów.
– Osoby, które są niedoświadczone lub nie mają większej wiedzy bardzo łatwo mogą narobić sobie kłopotów. Obejrzenie programu w telewizji lub przeczytanie książki nie sprawi, że od razu będziemy zaprawionymi survivalowcami. Do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem i umiejętnie stopniować wyzwania jakie sobie stawiamy – powiedział.
Krzysztof Fura zwraca uwagę, że na początek warto wybrać się na krótki, kilkugodzinny pobyt w lesie w znanej nam okolicy. Pomocne może być także rozbicie namiotu lub rozwieszenie hamaka obok domu. W lesie natomiast nie mamy się czego obawiać. Zwierzęta, w tym i wilki unikają ludzi. O wiele większe zagrożenie mogą stanowić pasożyty, takie jak kleszcze, komary, czy żmije.
Wybierając się do lasu warto nie musimy mieć drogiego sprzętu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach.
– Podczas wyprawy do lasu, nawet rekreacyjnej, zaleca się wygodne buty sięgające za kostkę. Wskazane są także luźne ubrania z długim rękawem i nogawkami. Jest to niezwykle pomocne w ochronie przez ukąszeniami komarów i kleszczy. Dobrze mieć przy sobie nóż, latarkę, kompas oraz suchy prowiant lub żywność liofilizowaną, do której spożycia nie trzeba rozpalać ogania – wymienia miłośnik survivalu.
Natomiast dłuższy pobyt wiąże się już z solidniejszym przygotowaniem, w tym także psychicznym.
– W trakcie kilkudniowego pobytu w lesie musimy wziąć pod uwagę, że zawsze coś może się zdarzyć. Np. nieprzewidziane zdarzenia typu skręcenie kostki, skaleczenie, czy nagła zmiana warunków pogodowych. W takich sytuacjach należy mieć przede wszystkim zapasy pożywienia, wody i odpowiedni ubiór, który ochroni przed wyziębieniem. Zmęczony i osłabiony człowiek może podejmować lekkomyślne i ryzykowne decyzje – podkreśla Krzysztof Fura.
W przypadku dłuższego pobytu w lesie lub górach wskazane jest także, aby poinformować znajomych lub rodzinę o tym dokąd idziemy i jak długo nas nie będzie. Przed wyruszeniem w drogę dobrze także skorzystać ze specjalnej aplikacji Bank Danych o Lasach. Dzięki niej uzyskamy szczegółowe informacje o terenie, po którym będziemy chcieli się poruszać oraz np. gdzie można rozpalić ognisko.