Osiąga wysokość do półtora metra. Charakteryzują go ciemnozielone liście oraz drobne żółtopomarańczowe kwiaty. Rośnie przy drogach i polach. Posiada wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. To wrotycz zwany też mlecznicą.
Jak informuje Monika Jaskuła z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełzowa, w ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i zieloną część rośliny. Kwitnie od lipca do września.
– Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz silne działanie przeciwwirusowe, które wspomaga walkę z opryszczką i chroni przed infekcjami wirusowymi. Ma również właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Wykazuje również pozytywne działanie u ludzi cierpiących na bezsenność, jak również uśmierza bóle reumatyczne, a także wspomaga gojenie odleżyn i ran – wymienia.
Monika Jaskuła zwraca uwagę, że wrotycz należy stosować zewnętrznie. Nie powinny go używać kobiety w ciąży i mamy karmiące. Przed zastosowaniem warto skontaktować się z lekarzem.
Silny, korzenny zapach wrotyczu odstrasza m.in. kleszcze i komary. Wywar natomiast usunie pasożyty skóry głowy. Należy go wcierać i trzymać na włosach przez kilka godzin. Z kolei na pasożyty bytujące na skórze dobrze działa również kąpiel z dodatkiem naparu z kwiatów.
Wrotycz sprawdzi się także w domowych uprawach. Ze świeżych liści można wykonać naturalny nawóz wykorzystywany do ochrony roślin ogrodowych. Natomiast wywar ochroni ziemniaki przed stonką.