400. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Chocimiem jest poświęcony tegoroczny Jarmark Jagielloński w Sandomierzu. Wydarzenie corocznie ściąga do miasta wielu turystów i miłośników polskiej kultury szlacheckiej.
Jak przypomina kasztelan Chorągwi Rycerskiej Ziemi Sandomierskiej, Karol Bury, prawdopodobieństwo zwycięstwa było w 1621 roku niewielkie, wiec trzeba przypominać bohaterów, którzy ocalili kraj przez turecką nawałą.
– Mieszkańcy Ziemi Sandomierskiej znali okrucieństwo Tatarów i Turków. Wiedzieli, jakie niebezpieczeństwo przynosi wojna z nimi. Pod Chocimiem naprzeciw siebie stanęła licząca prawie 200 tys. żołnierzy armia turecka i tatarska oraz 50 tys. podkomendnych Jana Karola Chodkiewicza. Zwycięstwo zostało odniesione dzięki ich bohaterstwu, dlatego oddajemy im cześć w rocznicę zwycięstwa.
W programie znalazły się pokazy walk oraz tańców dworskich, duże zainteresowanie wzbudził pokaz konnicy, który zaprezentowano na placu Jana Pawła II. Widzowie mogli poznać metody walki konnej, stosowane przez husarię, ich umundurowanie i uzbrojenie.
Wśród widzów byli mieszkańcy z różnych stron Polski:
– Przyjechaliśmy z Kaszub, mieszkamy w Kartuzach, jesteśmy zachwyceni Sandomierzem i pokazami rycerskimi. Bardzo ważne jest, aby ta tradycja była rozwijana i pokazywana jak największej grupie ludzi, bo tu się oddycha historią na każdym kroku.
Jarmark Jagielloński to także możliwość zaprezentowania się wystawców z rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Jest też wiele stoisk z unikalnymi produktami spożywczymi. W niedzielę drugi dzień jarmarku.