Od kilku dni towarzyszą nam bardzo wysokie temperatury. Jak sobie radzić? Co jeść, co pić, jak schłodzić mieszkanie, a jak samochód?
O tym w piątkowym poranku z Radiem Kielce.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 9 lipca, 190. dzień roku.
Do końca roku zostało 165 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:39
Zachód słońca w Kielcach: 20:47
Dzień trwa 16 godzin i 07 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 16 minut.
Imieniny obchodzą: Sylwia, Weronika, Zenon oraz Adolfina, Adrian, Adrianna, Aleksander, Anatola, Anatolia, Antoni, Augustyn, Brykcjusz, Cyryl, Florianna, Hadrian, Hadriana, Heloiza, Ifigenia, Jan, Joanna, Kornel, Korneli, Korneliusz, Lucja, Łucja, Mikołaj, Róża, Teodoryk, Wszebąd, Zenona
*****
Przysłowie na dziś:
„Lipcowe deszcze dla chłopa kleszcze; jak pogoda, większa swoboda”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą
*****
PIĄTEK, 9 LIPCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1809 r. – PIŃCZÓW – w czasie wojny polsko-austriackiej w mieście kwaterują oddziały płk. Gabelkhovena. 9 lipca dochodzi do utarczki z kawalerią polską, a 11 lipca zajmuje Pińczów straż przednia dowodzona przez Roźnickiego (pułk 5 jazdy). Wkrótce miasto staje się częścią Księstwa Warszawskiego.
PIĄTEK, 9 LIPCA: W POLSCE
1410 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: król Władysław II Jagiełło wraz z całym wojskiem przekroczył granicę krzyżacką koło Lidzbarka.
1521 r. – poświęcenie i zawieszenie na Wawelu Dzwonu Zygmunta, ufundowanego przez króla Zygmunta I Starego, wykonanego w pracowni ludwisarskiej Hansa Behama z Norymbergii. Dzwon – największy w Polsce i należący do tzw. polskich relikwii – waży prawie 13 ton i ma średnicę 242 cm, a do jego rozkołysania potrzeba 12 silnych ludzi. Płaszcz dzwonu jest ozdobiony wizerunkami św. Zygmunta i św. Stanisława oraz godłami Rzeczypospolitej – Orła i Pogoni. Dzwon Zygmunta bije jedynie w najważniejszych dla Polski i Kościoła momentach (np. koronacjach i pogrzebach królewskich, pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 r., agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r., wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską w 1978 r., w dniu katastrofy smoleńskiej i pogrzebu Pary Prezydenckiej w 2010 r.).
1917 r. – wobec zmiany sytuacji międzynarodowej (m.in. włączenia się Stanów Zjednoczonych do wojny przeciwko Niemcom, obalenia caratu w Rosji w wyniku rewolucji lutowej oraz niepowodzeń państw centralnych na froncie zachodnim) Józef Piłsudski podjął decyzję o całkowitym zerwaniu dotychczasowego taktycznego sojuszu z Austro-Węgrami i Niemcami. Jako bezpośredni pretekst posłużyć miała odmowa złożenia przysięgi na „wierne braterstwo broni z Niemcami i Austrią”. Skutkiem tego Piłsudski został osadzony w twierdzy w Magdeburgu, oficerowie w obozie w Beniaminowie pod Warszawą, a szeregowi w Szczypiornie koło Kalisza.
1920 r. – Wojna polsko-bolszewicka: Miażdżące zwycięstwo polskich ułanów w bitwie pod Grebionką.
1937 r. – roku zakończono wznoszenie Kopca Piłsudskiego w Krakowie. Nazywamy go Mogiłą Mogił, bo w tym miejscu znajduje się ziemia z ponad 4,5 tys. pól bitewnych, miejsc kaźni, martyrologii narodu polskiego z całego świata. Znaczenie tej Mogiły Mogił jest równoznaczne Grobowi Nieznanego Żołnierza
PIĄTEK, 9 LIPCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12.00 – konferencja prasowa, podczas której wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda ogłosi wyniki na realizację projektów rozwojowych z Funduszy Norweskich i EOG w ramach programu „Rozwój lokalny”