Kompozycje Fryderyka Chopina to motyw przewijający się przez program tegorocznego, 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, odbywającego się w roku Konkursu Chopinowskiego. Dziś utwory wybitnego twórcy zabrzmiały w parku zdrojowym.
W muszli koncertowej wystąpił młody pianista, Eryk Parchański, tegoroczny absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
– Zdałem maturę, wczoraj otrzymałem wyniki z egzaminów, jestem zadowolony. Zdawałem egzaminy do Akademii Muzycznej w Katowicach, Mam nadzieję, że się dostanę – powiedział.
Ostatnie chwile na przygotowanie
Eryk przygotowuje się do udziału w eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak wyjaśnił, ma już ułożony cały program, a takie występy jak ten w buskim parku pomagają mu lepiej się przygotować.
– Dają mi pewność siebie, doświadczenie, ale też otrzymuję wskazówki, co jeszcze mogę poprawić w swojej grze, na czym powinienem się jeszcze skupić. Przy okazji również dobrze się bawię – powiedział.
Sam Konkurs Chopinowski zaplanowano na październik, zaś w połowie lipca odbędą się eliminacje.
Miejsce w konkursie mają już zapewnione pianiści, którzy w poniedziałkowy wieczór wystąpili w Buskim Samorządowym Centrum Kultury: Adam Kałduński i Piotr Alexewicz.
Adam Kałduński otrzymał zaproszenie do najważniejszego Konkursu Chopinowskiego, zdobywając drugą nagrodę na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Przyznaje, że na efekty składają się talent oraz treningi.
– Praca taka, której nikt nie widzi, bo ćwiczymy codziennie wiele godzin, a efekty widać ewentualnie tylko podczas koncertu – wyjaśnił.
Zapytany, jak się przygotowuje do październikowego występu, powiedział:
– Każdy ma swoje sposoby. Przede mną jeszcze trzy miesiące. Być może oprócz tego, co już wypracowałem, uda mi się odkryć coś nowego. Najważniejsza na pewno jest miłość do muzyki – podkreślił.
Chopin jak Szekspir
Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki interpretacji dzieł Chopina, od 1975 roku komentator dziewięciu kolejnych edycji Konkursu Chopinowskiego wyjaśnił, że jest to najbardziej prestiżowy konkurs pianistyczny, w którym udział chcą wziąć artyści z całego świata.
– Ma piękną historię, która rozpoczęła się w 1927 roku. Odbywa się regularnie, co pięć lat, nie licząc okupacji i również naszych czasów pandemicznych. XVIII miał się odbyć w ubiegłym roku, ale został przesunięty na ten – zaznaczył.
Z ponad pół tysiąca zgłoszeń wyselekcjonowano 160 pianistów, którzy wezmą udział w eliminacjach. W październiku o tytuł najlepszego chopinisty 2021 roku powalczy 80 pianistów z całego świata.
– Konkurs polega na tym, że dzieło Chopina jest za każdym razem odczytywane inaczej. To tak jak z Szekspirem – Anglicy potrafią co dwa lata robić nowe inscenizacje jego dzieł, i za każdym razem na nowo je odkrywają. Z naszym Fryderykiem jest podobnie. Nuty wciąż są te same, ale stanowią one otwarte, artystyczne pole dla młodych pianistów, którzy przyjeżdżają i mają pokazać, jak dziś tę muzykę czują, jak odczytują zapis nutowy i co chcą jeszcze powiedzieć poprzez tę muzykę. Choć wydawać by się mogło, że powiedziano wszystko. Takie jest dzieło Chopina: bardzo pojemne, otwarte, dla wybitnie uzdolnionych pianistów – zauważa.
Najwyższy stopień wtajemniczenia
Zadanie nie jest łatwe, bo jurorzy biorą pod uwagę wiele elementów.
– Liczy się technika pianistyczna i ona musi być na najwyższym stopniu wtajemniczenia – mówi Jan Popis. – Ale pozostaje jeszcze ten idiom polski: polskich tańców, intonacji i również tych przesłań patriotycznych. To wszystko trzeba jakoś pojąć, zrozumieć, i jeszcze sugestywnie przekazać publiczności, nie naruszając litery zapisu nutowego. To jest szalenie trudne, to jest sprawa dla najwybitniejszych, najbardziej utalentowanych, a tacy się pojawiają na konkursie. Miejmy nadzieję, że w tym roku będą talenty na miarę Krystiana Zimermana czy Rafała Blechacza – dodał.
Muzyka Chopina jeszcze zagości podczas tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Jutro (w środę, 7 lipca) o godzinie 15.00 Eryk Parchański znów wystąpi w parku miejskim w Busku Zdroju, a w sobotę, 10 lipca, o godzinie 18.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Szydłowie.
Program XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz