– 113 przypadków zakażenia koronawirusem mutacją Delta potwierdzono dotychczas w naszym kraju – poinformował dziś Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Dariusz Saletra, dyrektor PZU Zdrowie Centrum Medyczne Artimed w Kielcach informuje, że bardziej odporni na zakażenie tym wariantem wirusa są osoby zaszczepione przeciw COVID-19.
– Zagraniczne doniesienia mówią o tym, że poważny przebieg choroby albo śmierć na skutek zakażenia mutacją Delta w przypadku osób zaszczepionych przeciw COVID-19 dotyczy jednego proc. populacji. Jeśli ktoś jest zaszczepiony, wówczas z dużą dozą prawdopodobieństwa może być pewny, że nie będzie miał ciężkiego przebiegu zakażenia mutacją Delta – mówi Dariusz Saletra
Jak dodaje lekarz, zagrożenie czwartą falą pandemii koronawirusa jest bardzo realne.
– Myślę, że takim momentem może być okres po wakacjach, gdy dzieci pójdą do szkoły. Tym bardziej, że objawy wirusa Delta są zbliżone do przeziębienia, a więc katar, ból głowy. Dlatego na początku infekcji osoba może nawet nie podejrzewać u siebie zakażenia patogenem i w związku z tym będzie się później zgłaszać do lekarza. Wówczas jest większe ryzyko, że transmisja wirusa będzie szybsza i więcej osób będzie się zarażać – dodał dr Dariusz Saletra.
Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, a zarazem prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych uważa, że ponieważ wariant Delta ma kilkukrotnie większą zakaźność, niż poprzednie odmiany koronawirusa, należy się spodziewać, iż być może już w drugiej połowie sierpnia lub na początku września znacznie przybędzie osób zakażonych koronawirusem.
– Wakacje to czas wyjazdów. Osoby z różnych krajów i miast będą się mijać na lotniskach, w kurortach. Niestety, ale przy dużej transmisyjności tego wirusa będzie się on przenosił bardzo szybko. Mówi się, że współczynnik reprodukcji w przypadku mutacji Delta wynosi od 5 do 8. Z kolei w przypadku odmiany chińskiej ten współczynnik to 1,5, a w brytyjskiej 2,5. Jeżeli nie będziemy zaszczepieni przeciw COVID-19 nasze ryzyko zakażenia mutacją Delta wzrasta więc ogromnie – dodał dr Michał Sutkowski.
Dotychczas w Polsce co najmniej jedną dawką zaszczepiono prawie 45 proc. populacji. Rządowy serwis SzczepimySię podał, że do wtorku w Polsce wykonano łącznie ponad 30 148 szczepień przeciw COVID-19. Łącznie zaszczepiono ponad 17 149 tys. osób, z których w pełni zaszczepionych jest ponad 14 004 tys. osób, czyli 36,5 proc. populacji.