Prawdopodobnie byli XVII-wiecznymi mieszkańcami wsi Okół w dzisiejszej gminie Bałtów, nie wiadomo jednak jakiego wyznania. Tajemnicze cmentarzysko zaintrygowało nie tylko archeologów, ale też mieszkańców, którzy nie przypuszczali, że wśród zabudowań mogą spoczywać dawni mieszkańcy tych terenów.
Jak informowaliśmy, w czasie prac nad kanalizacją, pracownicy natrafili na ludzkie szkielety. Stanowisko znajdowało się w ogródku jednej z posesji. Jak się okazało to kolejne szczątki odnalezione w tej miejscowości.
Jak przypomina kierownik badań archeologicznych Urszula Jedynak, w 2017 roku, podczas remontu drogi wojewódzkiej nr 754, ku zaskoczeniu wielu osób po raz pierwszy odkryto tak duże miejsce pochówku. W sumie wydobyto szczątki 78 osób, także wielu dzieci. Tym razem znaleziska były mniejsze. Odkryto trzy szkielety osób dorosłych. Okazało się także, że był to już skraj cmentarza, gdzie ludzie chowani byli w większych odległościach od siebie. Dzięki odnalezionym boratynkom datowanie cmentarza określić można już na II połowę XVII wieku.
Boratynka to moneta z czasów króla Jana Kazimierza, która miała bardzo małą wartość. Wiele z nich było fałszywych. Pieniądze znaleziono w jednym z grobów „w nogach” jednego ze zmarłych. Jak dodaje archeolog, w II połowie XVII wieku mógł to być jakiś element praktyk pogrzebowych.
Na jednej z austriackich map von Heldensfelda z końca XVIII wieku można zobaczyć krzyż w pobliżu miejsca odkrycia cmentarza. Nie wiadomo jednak czy wskazywał on krzyż na rozstaju dróg, czy miejsce pochówku. Urszula Jedynak uważa, że wówczas wieś była mniejsza, a cmentarz znajdował się poza nią.
Z czasem pamięć o tym miejscu zaniknęła na tyle, że w końcu na tych terenach zaczęły powstawać domy. Przypuszcza, że o cmentarzu całkowicie zapomniano na początku XX wieku. Niewiadomych dotyczących tego miejsca jest wiele. Nie ma żadnych wskazówek które mogłyby dać odpowiedź na pytanie jakiego wyznania byli zmarli.
Szkielety trafiły do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. Antropolog je przebada i określi m.in. na co zmarli ci ludzie, a także jaka była ich dieta. Następnie szczątki spoczną na cmentarzu w Okole, wśród tych wydobytych w 2017 roku.