W wakacje, od poniedziałku do piątku, zapraszamy Państwa do „Letniej kuchni Radia Kielce”.
Każdy dzień tygodnia to inna tematyka: wegańskie poniedziałki, słodkie wtorki, kosmiczna środa, mięsny czwartek, piątkowa rybka. Potrawy będą przygotowywać znani i lubiani kucharze z województwa świętokrzyskiego. W letniej kuchni Radia Kielce pojawią się także goście oraz liczne niespodzianki. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 10.30.
Dziś gotował dla Państwa Tomasz Zapała z Polskiej Inicjatywy Kulinarnej i Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, który przygotował: sandacza z patelni podanego na pszenicy okrągło-ziarnistej z suszonymi pomidorami i szpinakiem, musem z zielonego groszku i mięty oraz szparagami na maśle, ozdobionego chipsem ze skóry sandacza.
SKŁADNIKI:
Sandacz świeży 500 gr.
Pszenica okrągło-ziarnista 400 gr.
Pomidory suszone 100 gr.
Świeży szpinak 30 listków
Zielony groszek świeży lub mrożony 300 gr.
Świeża mięta 10 listków
Szparagi zielone-pęczek
Papryka czerwona 60 gr.
Cebula 50 gr.
Masło 50 gr.
Olej
Sól
Pieprz
Sposób przygotowania:
SANDACZ
Sandacza dokładnie płuczemy, nacinamy skórę. Na patelni rozgrzewamy mocno olej, następnie go usuwamy i na taką gorącą patelnię układamy kawałki sandacza skórą do dołu. Smażymy na złoty kolor z obu stron.
PSZENICA
Pszenicę namaczamy na 12 godzin w wodzie. Po tym czasie odcedzamy i gotujemy w osolonej wodzie przez około 1,5 godziny. Ma być lekko twarda. Na patelni rozgrzewamy trochę oleju, podsmażamy na nim drobno pokrojoną cebulkę, dodajemy suszone pomidory i jeszcze chwilę razem dusimy. Dodajemy ugotowaną pszenicę i listki szpinaku. Całość jeszcze przez chwilę podsmażamy, dokładnie mieszając. Na zakończenie dodajemy masło i czekamy, aż się rozpuści. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku.
MUS Z ZIELONEGO GROSZKU I MIĘTY
Na patelni rozpuszczamy masło. Wsypujemy groszek i chwilę podsmażamy. Wszystko przekładamy do naczynia, dodajemy listki mięty i blendujemy na gładką masę .
SZPARAGI
Szparagi dokładnie myjemy, odcinamy końcówki, resztę obieramy. Wrzucamy do wrzącej osolonej wody i gotujemy na pół twardo. Po ugotowaniu hartujemy w zimnej wodzie z kostkami lodu. Dzięki temu zachowają świeży zielony kolor. Szparagi przecinamy wzdłuż na pół. W rondlu roztapiamy masło, dodajemy szparagi i czerwoną paprykę pokrojoną w cienkie paski. Chwilę podsmażamy.
CHIPSY ZE SKÓRY SANDACZA
Odcinamy skórę od ryby tak, by nie zostało na niej mięso. Skórę przekładamy na blachę i suszymy w piekarniku około 2-3 godzin w temperaturze 80 stopni. Po wysuszeniu kroimy skórę na kawałki i smażymy przez krótką chwilę na mocno rozgrzanym oleju.
Sposób podania:
Na środku talerza układamy pszenicę. Na niej umieszczamy dwa kawałki sandacza oraz szparagi. Całość dekorujemy musem z groszku i mięty, oliwą oraz chipsami ze skóry sandacza.