Działaczki Koalicji Obywatelskiej są zaniepokojone zmianami w polityce społecznej. Zdaniem Marzeny Okły-Drewnowicz, świętokrzyskiej parlamentarzystki Platformy, przykładem na niekorzystne działanie rządu w zakresie polityki społecznej ma być m.in. skrócenie czasu trwania zasiłku chorobowego.
Jak stwierdziła w czasie czwartkowego spotkania z dziennikarzami podczas ostatniego posiedzenia Sejmu została przegłosowana ustawa odbierająca prawo do zasiłku chorobowego do 182 dni po ustaniu zatrudnienia.
– Dotychczas ten zasiłek wynosił 182 dni. Po zmianach będzie skrócony o połowę i wyniesie 91 dni. Ten zasiłek przez 30 lat funkcjonował w niezmienionym wymiarze, żaden rząd nie podniósł na niego ręki, nawet w momencie strukturalnego bezrobocia. Natomiast teraz, w momencie wychodzenia z pandemii, kiedy wielu mieszkańców boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi świadczenie chorobowe zostaje skracane – dodaje.
Zdaniem poseł Katarzyny Lubnauer, niepokojące są także możliwości zmian w zasiłku macierzyńskim, które mogą spowodować skrócenie czasu wypłacania świadczenia.
W propozycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych planowane jest wprowadzenie okresu wyczekiwania przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, które dopiero zaczęły podlegać ubezpieczeniu. Projekt w tej sprawie jest jednak dopiero w fazie wstępnych konsultacji z przedsiębiorcami.
Natomiast Iwona Hartwich, stwierdziła, że od 2019 roku rząd nie zwiększył zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego. Jak stwierdziła, w planach jest zamrożenie waloryzacji tych świadczeń aż do 2024 roku.
Konferencją w Kielcach działaczki Koalicji Obywatelskiej zainaugurowały wakacyjną akcję „Letnia Akademia Kobiet”, w ramach której parlamentarzystki ugrupowania będą odwiedzać miasta powiatowe w regionie świętokrzyskim, by rozmawiać z mieszkańcami między innymi o polityce społecznej.