Znajdujący się 10 kilometrów od Pińczowa niezwykły rezerwat przyrody Polana Polichno został znacznie poszerzony.
Chroniony obszar należy do Kozubowskiego Parku Krajobrazowego i najłatwiej dojechać tam od strony miejscowości Betlejem w gminie Michałów.
Dzięki wieloletniej pracy leśników to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych florystycznie rezerwatów na Ponidziu. Można tam zaobserwować rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Dlatego o powiększenie jego obszaru zawnioskował Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Jak informuje Dariusz Wiech z zespołu parków, zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach jego powierzchnia wzrosła z 9,6 do 36 hektarów. Jest jedną z ważniejszych ostoi licznych owadów w tym jelonka rogacza czy szarańczaków.
– Rezerwat został powiększony o przylegający do jego granic fragment drzewostanu dębowego. Na tym terenie możemy podziwiać stare dęby, które stanowią siedlisko dla jelonka rogacza. To jeden z największych naszych chrząszczy. Samce mają prawie osiem cm i potrafią latać. Na głowie mają żuwaczki w kształcie poroża jelenia, stąd nazwa. To naprawdę piękny owad – zaznacza.
Dodaje, że badania prowadzone w rezerwacie wskazują, że jelonek czuje się tu dobrze. Dariusz Wiech dodaje, że rezerwat to unikatowe siedlisko flory stepowej. W jego skład wchodzą śródleśne polany. To jeden z piękniejszych florystycznych rezerwatów.
– To jedyne w Polsce stanowisko groszku panońskiego – zaznacza. Ponadto występują tu także gatunki charakterystyczne dla naszych nadnidziańskich muraw kserotermicznych, takich jak: miłek wiosenny, len włochaty, dziewięćsił bezłodygowy, wisienka stepowa, ale i aster gawędka, sasanka łąkowa, zawilec wielokwiatowy. Na terenie rezerwaty stwierdzamy też obecność storczyków – zaznacza.
Rezerwat oczywiście można odwiedzać, jednak pod żadnym pozorem nie wolno zrywać lub niszczyć gatunków roślinnych, występujących na jego terenie. Trzeba się poruszać specjalnie wyznaczonymi ścieżkami.