4 lipca przypada 75. rocznica pogromu Żydów. Przy tej okazji kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowała dziś (2 lipca) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach konferencję poświęconą relacjom polsko-żydowskim.
Wydarzenia antyżydowskie sprzed 75 lat w Kielcach wzbudzały i wzbudzają ogromne zainteresowanie badawcze. Do dziś opublikowano na ten temat wiele monografii, wydawnictw zbiorowych oraz mniejszych i większych tekstów. Myśl przewodnia tegorocznej konferencji koncentruje się w sposób szczególny wokół obrazu dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce przy ul. Planty 7 Kielcach, w badaniach naukowych polskich i międzynarodowych. Będzie można ponadto poznać stosunek Żydów do Polonii w Palestynie i pozycji Polski na forum międzynarodowym w 1946 r. Poruszone zostaną też kwestie pogromu kieleckiego w świetle publikacji prasy amerykańskiej z 1946 r.
Jak co roku przedstawiciele NSZZ Solidarność, 4 lipca o godzinie 12.00 złożą kwiaty przy kamienicy na Plantach, gdzie dokonano mordu na Żydach. Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreśla, że tragiczne wydarzenia sprzed 75.lat były komunistyczną, stalinowską prowokacją, która doprowadziła do śmierci kilkudziesięciu osób. W uroczystościach, oprócz związkowców wezmą m.in. udział przedstawiciele kancelarii premiera i prezydenta RP.
Uroczystości związane z 75. rocznicą pogromu kieleckiego organizuje również Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Rozpocznie je o godzinie 13.00 modlitwa z udziałem rabinów i duchownych różnych wyznań przy grobie ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim na Pakoszu. O godz. 15.00 wyruszy Marsz Pamięci sprzed pomnika Menora przy al. IX Wieków Kielc. Następnie uczestnicy przejdą przed budynek dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej, aby zatrzymać się przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata upamiętniających Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
W wyniku wydarzeń kieleckich śmierć poniosły 42 osoby, a ponad 40 zostało rannych.