Choć jest piękna i wyjątkowa, to – jak się okazuje – może być także niebezpieczna. Mowa o roślinie, która nosi podwójną nazwę: dyptam jesionolistny, czyli słynny Gorejący Krzew Mojżesza.
Jest to roślina rzadka, gatunek objęty całkowitą ochroną. W Polsce występuje w okolicach Włocławka, na Dolnym Śląsku oraz na Ponidziu m.in. od kilku lat w wirydarzu pińczowskiego Muzeum Regionalnego.
Jak informuje Dariusz Wiech z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, pierwsza nazwa wywodzi się od długich liści, wyglądem zbliżonych do jesionu, natomiast druga od zdarzenia opisanego w Biblii, w Księdze Wyjścia, kiedy to Bóg przemówił do proroka z krzewu, który płonął, ale nie zniszczył rośliny.
– Krzew wytwarza grube łodygi kwiatostanowe, które pokryte są gruczołami, wydzielającymi olejki eteryczne o zapachu cytryny, które podczas upałów mogą ulec samozapaleniu. To są małe, niebieskie iskry podobne do powstających podczas spawania – wyjaśnia.
Dariusz Wiech dodaje, że sadzonki gatunku można kupić w sklepach ogrodniczych, jednak trzeba bardzo uważać zanim je u siebie posadzimy. Podczas słonecznej pogody nie można dotykać tej rośliny. Może spowodować oparzenia lub inne reakcje alergiczne skóry.
– Szczególnie jest to niebezpieczne dla dzieci. Kwiat ma ok. 150 cm, więc jest na wysokości ich twarzy – podkreśla.
Co prawda dyptam już przekwitł, ale możemy jeszcze zaobserwować tzw. nasienną torebkę, w której dojrzewają nasionka, które następnie same się rozsiewają. Mogą być wyrzucane przez roślinę na odległość nawet kilku metrów.
Dyptam zakwita dość późno, bo po ok. 3-4 lat od wysiewu nasion. Kwitnie na biało lub różowo.
Warto dodać, że poza pięknym wyglądem ma również właściwości lecznicze i kosmetyczne. Kiedyś uważano, że okłady mogą pomóc nawet przy ukąszeniu jadowitych zwierząt. Z kolei św. Hildegarda stosowała ją często jako roślinę oczyszczającą. W medycynie zaś wykorzystuje się liście i korzeń tej rośliny w formie naparów i nalewek. Wykazuje działania przeciwbólowe, przeciwskurczowe, wykrztuśne, moczopędne, przeciwpasożytnicze i pobudzające.