W Sandomierzu trwa Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych. W ten weekend królewskie miasto stało się prawdziwą stolicą polskiego filmu. Sobota jest kolejnym dniem pokazów, warsztatów, prelekcji i spotkań z artystami. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się także wydarzenia towarzyszące, m.in. wspólne czytanie bajek w Domu Długosza. Wzięli w nim udział uznani aktorzy, a także przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki.
Jak stwierdził aktor Andrzej Seweryn, festiwal, w roku wychodzenia z pandemii jest dla niego szczególnym doświadczeniem.
– Cieszę się z tego, że festiwal ma widzów, że są osoby, które chcą w nim uczestniczyć. To oznacza, że festiwal doskonale spełnia swoją rolę. Mam nadzieję, że także w przyszłym roku, kiedy już mam nadzieję, będziemy mieć pandemię w pełni za sobą, publiczność także dopisze. To wydarzenie jest także dowodem, że kultura jest społeczeństwu niezmiernie potrzebna, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać – dodaje.
Andrzej Seweryn w rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, że Sandomierz jest dla niego miastem wyjątkowym. Jak zaznacza – czuje się tutaj jak u siebie w domu.
Po raz kolejny w akcji czytania bajek najmłodszym w ramach festiwalu wziął udział językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, który zaznacza, że Sandomierz to magiczne miasto. Jak stwierdził – dzieci to wymagające audytorium.
– Trudno wyobrazić sobie, że znów jest się małym dzieckiem i wyobrazić sobie, czego chciałbym posłuchać. Jednak przy pewnym wysiłku jest to możliwe – dodaje.
Aktorka Magdalena Różczka podkreślała, że mimo iż krótko jest w Sandomierzu, to miasto wywarło na niej bardzo pozytywne wrażenie.
– Kiedy przyjechałam, przywitały mnie wspaniałe opady deszczu, jednak nawet mimo to czuje się tutaj atmosferę festiwalu filmu i sztuki. Jestem zauroczona- dodaje.
Zdaniem politologa, profesora Wawrzyńca Konarskiego, który także bierze udział w 18. Festiwalu, Sandomierz tak samo, jak filmowa impreza, jest miejscem niezwykłym.
– Sandomierz i Sandomierszczyzna to ziemia, w której mamy do czynienia z pięknem krajobrazu i wspaniałą architekturą, a także taką optymistyczną atmosferą wśród mieszkańców. To zasługa lokalnej społeczności, która dba o to, aby między innymi takie wydarzenia jak Festiwal odbywały się w tym miejscu. Moim zdaniem Sandomierz jest przykładem miejsca, które przez wieki kształtowało polską kulturę oraz państwowość – dodaje.
Tradycją Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych jest przyznawanie tytułów Aktora i Reżysera Niezwykłego. W tym roku laureatkami są Maja Ostaszewska i Małgorzata Szumowska. Kamień Optymizmu i Koronę Sandomierską odbiorą Janusz Gajos i Jan Komasa.