Dokumenty z fabryki tektury Witulin, dawne sprzęty rolnicze i domowe, szkolne pamiątki, a nawet odcisk dinozaura – lokalne skarby zgromadziło Stowarzyszenie Witulin nad Świśliną.
Oglądać je można w Izbie Regionalnej im. Witolda Gombrowicza w Dołach Biskupich. Dziś twórcy izby dokonali oficjalnego otwarcia, mimo że planowany termin sięgał dopiero jesieni.
Jak mówi prezes stowarzyszenia Witulin nad Świśliną, Paweł Gawron, mieszkańcy chętnie odpowiedzieli na apel. Znaleźli na swoich strychach bardzo ciekawe rzeczy. To m.in. tektura z dawnej fabryki Witulin, oryginalna maszyna do pisania z tej samej fabryki, a największym skarbem jest ślad dinozaura znaleziony na terenie zapory Wióry. Tę ciekawostkę wypożyczył jeden z mieszkańców wsi.
Wiele eksponatów do izby przekazały m.in. Anna Mazur i Mirosława Gałka. Chwalą pomysł ocalenia od zapomnienia pamiątek po dawnej wsi. Wspominają, że dawne czasy były bardzo ciekawe. Dziś opowiadały, jak używało się kołowrotka czy starej maszyny do szycia. Zauważają, że wiele osób na strychach ma dużo takich pamiątek, wystarczy poszukać. Z kolei młodsze pokolenie nie jest chętne, aby kolekcjonować stare sprzęty, bo nie widzą ich wartości.
W tym ważnym dla wsi dniu uczestniczył poseł Andrzej Kryj. Chwalił członków stowarzyszenia, którym chce się działać na rzecz społeczności. Podkreślał, że udaje się pozyskać środki finansowe z zewnątrz dzięki dobrze pisanym projektom. To element dbania o tradycję i szukanie w przeszłości tej miejscowości tego, z czego można być dumnym. Parlamentarzysta przypomina, że Doły Biskupie mają nierozerwalne związki z Witoldem Gombrowiczem, dlatego pisarz stał się patronem izby.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej mówi, że w Dołach Biskupich dzieją się piękne rzeczy dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Dodaje, że warto dbać o swoje korzenie. Jego zdaniem, należy pamiętać o wartościach tradycji, skąd pochodzimy i jakie sprawy nas kształtowały, nawet w takich małych miejscowościach. Przypomina, że stowarzyszenie wcześniej założyło wiejską bibliotekę, niedługo w tym budynku powstanie także Środowiskowy Dom Samopomocy, co sprawi, że budynek po szkole będzie żył na nowo.
Izba mieści się w budynku byłej szkoły, tuż obok wiejskiej biblioteki. Osoby chętne do obejrzenia eksponatów powinny kontaktować się ze stowarzyszeniem, np. poprzez serwis społecznościowy Facebook.
Na stworzenie takiego miejsca stowarzyszenie pozyskało 3 tys. zł z urzędu marszałkowskiego.