W Europejskim Centrum Bajki trwa Festiwal Nocy Świętojańskiej pod hasłem „Na ludowo w Pacanowie”.
– To szereg działań nawiązujących do święta ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości. W ramach wydarzenia trwa Konkurs Pieśni Ludowych. Prezentuje się ponad 20 zespołów nie tylko z naszego regionu – mówi Aleksandra Stachniak, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.
– Takiego wydarzenia w Pacanowie jeszcze nie było. Bardzo zależy nam na tym, aby jednoczyć i integrować wszystkie pokolenia. Nie tylko dzieci i młodzież, które są dla nas najważniejsze, ale również dorosłych i seniorów. Stąd też zorganizowanie I Festiwalu Folklorystycznego, który mamy nadzieję, że na stałe się w kalendarz wydarzeń – zaznacza.
Występy ocenia m.in. Grzegorz Michta zasiadający w jury. Podkreśla, że najważniejsza jest żywiołowość zespołu oraz kontakt z publicznością.
– Według kryteriów oceny będziemy zwracać uwagę w szczególności na dobór repertuaru, jakość wykonania, gwarę ludową oraz na ogólny wyraz artystyczny. To wszystko, co zespół prezentuje w każdym detalu bycia na estradzie – wymienia.
W konkursie bierze udział m.in. Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, który powstał w 1982 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Górnie. Irmina Maliszewska, kierownik Gminnego Centrum Kultury w Górnie podkreśla, że panie kultywują tradycje ludowe, ratują odchodzące w zapomnienie stare przyśpiewki, gwarę, zanikające dziś przepiękne regionalne pieśni religijne.
– Zespół posiada bardzo duże doświadczenie i umiejętności. Dzisiejsza idea jest rewelacyjna, bardzo fajny program, tematyka, dlatego też panie zdecydowały, by wziąć udział w konkursie – mówi.
Oprócz konkursu, który potrwa do późnych godzin wieczornych, zaplanowano także warsztaty wyplatania wianków. Możemy posłuchać legend opowiadanych przez bajarza z Gór Świętokrzyskich. Przyjrzymy się pracy kowala, który wzorem kowali z „Legend świętokrzyskich” Jerzego Stankiewicza, będzie w Pacanowie wykuwał podkowy. Noc Świętojańska to także czas zabaw i tańców przy ognisku. Będą polki i oberki dookoła ogniska pod okiem instruktora, a animatorzy poprowadzą zabawy tematycznie związane z obchodami Nocy Kupały.
Program:
14:00-21:00 – wyplatanie wianków
14:00-21:00 – warsztaty kowalstwa artystycznego
16:00-22:00 – opowiadanie Legend Świętokrzyskich
16:00-22:00 – tańce wokół ogniska
20:00-22:00 – pokazy Teatru Ognia