Arkadiusz Sędek zdobył Grand Prix 44. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”. Wielkie święto świętokrzyskiej plastyki odbyło się w piątek, w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
– Wystawa jest bardzo elitarna w tym roku, ponieważ jury, złożone z trzech wybitnych artystów: grafika prof. Mirosława Pawłowskiego, malarza prof. Bogdana Bachorczyka oraz rzeźbiarza dra Tomasza Domańskiego okazało się bardzo surowe i o jednolitych gustach. Choć panowie się nie znali, okazało się, że jednogłośnie wybrali Grand Prix i sformowali wystawę, odrzucając prawie połowę autorów. Z 90 zgłoszonych, na wystawie zostało 48 autorów i 81 prac, niektóre z nich wieloczęściowe – wyjaśnia.
Sukces debiutanta
Grand Prix otrzymał Arkadiusz Sędek za zestaw prac. Zwycięzca nie krył, że po raz pierwszy wystartował w „Przedwiośniu.
– Muszę przyznać, że należę do tych artystów, którzy boją się konkurować. Gdyby nie koledzy z instytutu sztuk wizualnych UJK, którzy mnie zmotywowali, nawet nie pomyślałbym, żeby wziąć udział – powiedział.
Jurorzy docenili cykl pięciu zdjęć, ale, jak wyjaśnił twórca, to tylko fragment całości, liczącej około 20 prac.
– Połowa jest w czerni, a połowa w bieli. Przedstawiają portrety, które powstały w okresie pandemicznym, a zaczęło się od tego, że miał powstać projekt poświęcony stuleciu urodzin Jana Pawła II. Wystawa miała mieć miejsce w Lombardii, ale wybuchła pandemia, zostaliśmy zamknięci. W tym zamknięciu powstał cykl portretów. To są twarze aktorów, którzy zagrali w filmie o Janie Pawle II. Ale to już jest zupełnie inny cykl od tego pierwotnie planowanego – wyjaśnił.
Nagroda sprawiła mu radość.
– Nagroda cieszy jak najbardziej także z tego względu, że urodziłem się w Kielcach, ale po siedmioletnim pobycie we Włoszech wróciłem już nie do Kielc, ale do Krakowa. Natomiast jestem związany z Kielcami, wykładam na wydziale sztuki, w instytucie sztuk wizualnych UJK, a także w kieleckim „Plastyku” – dodał Arkadiusz Sędek.
„Staram się nie robić nudnych rzeczy”
Trzecie miejsce i nagrodę Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach otrzymał Rafał Urbański za pracę „Martwe pixele” z cyklu „Ślad cyfrowy”.
– To ansamblaż z rzeczy gotowych – to jedna część tej pacy, a drugą jest film, który zrobiłem podczas pandemii – wyjaśnił.
Prace Rafała Urbańskiego coraz częściej można oglądać na wystawach w różnych zakątkach świata. Lista robi się coraz dłuższa, to między innymi: Macedonia, Ukraina, Estonia, Litwa, Czechy, Hiszpania, Turcja, a niebawem także Portugalia.
– Wydaje mi się, że to takie moje pięć minut, które wykorzystuję – stwierdził.
Zapytany o przepis na sukces, powiedział:
– Praca musi być przede wszystkim ciekawa i musi zwracać uwagę. Musi ktoś przy niej przystanąć, popatrzeć i się zastanowić, dlaczego to tak zostało zrobione. Ja nie lubię nudy w sztuce i staram się nie robić nudnych rzeczy – dodał.
Kolorowy akcent na… talerzu
Na wystawie dominuje monochromatyczna, czarno-biała kolorystyka. Na tym tle wyróżniają się prace Małgorzaty Stępnik, ubiegłorocznej zdobywczyni Grand Prix.
– Pokazałam prace inspirowane jedzeniem. Cały czas ten temat pojawia się w moich pracach. Rok temu był stół z talerzami, a dzisiaj talerz, a na talerzu kolorowe jedzenie, które sfotografowałam, przetworzyłam cyfrowo i powstały bardzo kolorowe, okrągłe prace – opisała.
Finał konkursu „Przedwiośnie” był okazją do spotkania się środowiska świętokrzyskich plastyków, także tych artystów, którzy wywodzą się z naszego regionu, a dziś mieszkają i tworzą w innych częściach Polski. Ale wielu uczestników wernisażu ucieszyła możliwość spotkania po czasie pandemii.
– Artyści zeszły rok spędzali w swoich pracowniach, sam na sam ze swoją twórczością. Teraz mogą się nią podzielić z innymi, wyrazić swoją opinię, ale także posłuchać zdania innych. Cieszę się, że wracamy do normalności – podkreśliła buska artystka, Tamara Maj.
Prace, które zakwalifikowały się do 44 Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie” można oglądać w kieleckim BWA do 30 lipca.
Laureaci 44 Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”:
Nagroda Prezydenta Miasta Kielce GRAND PRIX
Arkadiusz Sędek za zestaw prac
Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
Henryk Królikowski za dyptyk „Ni to statek, ni to Arka”
Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach
Rafał Urbański za pracę „Martwe pixele” z cyklu „Ślad cyfrowy”
Nagroda Burmistrza Buska-Zdrój
Grzegorz Sideł za zestaw prac
Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu
Tamara Maj za zestaw prac
Nagroda Wodociągów Kieleckich
Cezary Łutowicz za zestaw prac
Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego
Martyna Jastrzębska za „Ćwiczenia ze smutku”
Nagroda TVP Kielce
Magdalena Wolff za zestaw prac
Nagroda ZPAP
Urszula Wolska za pracę „Ładny wzorek był na tym pudełku”
Nagrody specjalne:
Nagroda Hotelu Bristol Busko ART & Medical Spa w Busku-Zdroju
Marek Osman za zestaw prac
Wyróżnienia honorowe:
Stanisław Świeca
Krzysztof Zając