Najnowocześniejsza i jedna z największych tężnia solankowa w Polsce została otwarta. A to oznacza, że z imponującego obiektu już można korzystać.
Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora zaznaczył, że zachwycający swoją konstrukcją obiekt znajduje się w południowej części Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego. Ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 220 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec.
– Całkowita długość ścian ułożonych z tarniny to 560 metrów długości, a ich powierzchnia to około 5 tys. metrów kwadratowych. Do tego dochodzi taras o powierzchni ok. 1,2 tys. metrów kwadratowych znajdujący się na wysokości ponad 8 m. Zaś powierzchnia niecki basenowej gdzie jest solanka to ok. 2 tys. metrów kwadratowych. A ilość stale krążącej solanki to ok. 200 metrów sześciennych płynu – mówi.
– Pierwsza myśl o ulokowaniu w Busku-Zdroju tężni solankowej pojawiła się niemal siedem lat temu. A, że Busko od wieków słynie ze swoich pokładów solanki postanowiliśmy zrobić z tego współczesny użytek zarówno dla naszych mieszkańców jak i dla kuracjuszy – podkreślił Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.
– Chylę w tym miejscu czoła przed inżynierami i logistykami, którzy organizowali prace budowlane. Na plac budowy wjechało prawie 100 tirów tarniny, przywieziono około 700 metrów sześciennych drzewa modrzewiowego i ponad 1,2 tys. metrów sześciennych żelbetonu. W grudniu 2020 roku prace budowlane zakończyły się odbiorem obiektu i przekazaniem w administrowanie Buskiemu Samorządowemu Centrum Kultury – podkreślił burmistrz.
Tuż obok tężni usytuowany jest dom zdrojowy o wymiarach 40 metrów długości i 16 metrów szerokości i ponad 7 m wysokości z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. Znajduje się tam także Centrum Informacji Turystycznej. W budynku utworzono ponadto oranżerię, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się również multimedialna fontanna.
Burmistrz liczy, że kompleks będzie jednym z najważniejszych produktów Buska-Zdroju, Ponidzia i całego województwa świętokrzyskiego.
Kompleks położony jest pośród parkowej zieleni, która zachęca do długich spacerów, a malowniczo zaaranżowane tereny tworzą niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.
Koszt to 25 mln zł. Uroczystość otwarcia tężni uświetniła Buska Orkiestra Zdrojowa.