Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, powraca jedna z największych regionalnych imprez – Święto Kielc, w tym roku pod hasłem „Wracamy”.
W ubiegłym roku, pieniądze przeznaczone na organizację imprezy przekazano na wsparcie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, tegoroczna impreza rozpocznie się tradycyjnie od Białej Nocy w kieleckich muzeach galeriach oraz instytucjach kulturalnych.
– To jest ten wieczór kiedy będzie można całkowicie bezpłatnie zwiedzić wystawy, a także wziąć udział w atrakcyjnych wydarzeniach przygotowanych przez te instytucje. Zainteresowani będą mogli zajrzeć do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla publiczności. Przykładowo Kielecki Teatr Tańca udostępni zwiedzającym garderoby aktorów. Chętni będą mogli przymierzyć stroje noszone przez artystów – zapowiada.
Pierwsze atrakcje będą już dostępne od godziny 16 na kieleckim Rynku.
– Zapraszamy także pod scenę na Rynku, która dzisiaj zostanie opanowana przez artystów z grupy Kreatywni w Kielcach. Jest to stowarzyszenie zrzeszające młodych artystów o różnych talentach tak muzycznych, jak i tanecznych – tłumaczy rzecznik.
Kolejne dni także będą wypełnione interesującymi wydarzeniami. Jak zaznacza Tomasz Porębski w centrum miasta będą zlokalizowane cztery sceny: na Rynku, pl. Artystów, w Parku Miejskim oraz przy Kieleckim Centrum Kultury. Przez cały ten czas otwarte będą również miejskiej instytucje jak np. Centrum Geoedukacji czy Ogród Botaniczny.
– Oprócz scen nie zabraknie dodatkowych imprez, warsztatów i wydarzeń, które z pewnością znajdą zainteresowanie nie tylko u dzieci – podkreśla rzecznik prezydenta.
Całkowitą nowością jest stworzenie piątej sceny osiedlowej. W tym roku zostanie ona ustawiona w niedzielę na os. KSM, na skrzyżowaniu ulic Bohaterów Warszaw oraz Tarnowskiej. Jak podkreśla Tomasz Porębski władze Kielc chcą aby pomysł był kontynuowany i rozwijany w kolejnych latach.
– W niedzielę odbędzie się na tej scenie wydarzenie nawiązujące do czasów PRL-u. Oczywiście z przymrużeniem oka. Chcemy, by w przyszłości inne osiedla i spółdzielnie mieszkaniowe przyłączały się do tej inicjatywy – dodaje.
Święto Kielc w tym roku będzie odbywać się w dniach 25 i 27 czerwca. Ponadto w tych samych dniach na części ul. Sienkiewicza od ul. Dużej w stronę pomnika Henryka Sienkiewicza odbędzie się Jarmark Artystów, Rękodzielników oraz Ginących Zawodów.