Była znakomitą i cenioną malarką. Urodziła się w Kielcach i choć z tego miasta wyjechała, to po latach wróciła. Pochodziła z rodziny, która pięknie się zapisała na kartach historii. Jadwiga Trzcińska będzie bohaterką cyklu spotkań, które w ten weekend odbędą się w domu artystki przy ulicy Mazurskiej w Kielcach.
Była znakomitą i cenioną malarką. Urodziła się w Kielcach i choć z tego miasta wyjechała, to po latach wróciła. Pochodziła z rodziny, która pięknie się zapisała na kartach historii. Jadwiga Trzcińska będzie bohaterką cyklu spotkań, które w ten weekend odbędą się w domu artystki przy ulicy Mazurskiej w Kielcach.
– W tym roku postanowiliśmy przypomnieć osobę zapominaną, ale niesłusznie, czyli Jadwigę Trzcińską – mówi Krzysztof Myśliński, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc.
– Osoba bardzo ciekawa, niewątpliwie bardzo utalentowana, a jednocześnie żyjąca poza środowiskiem ze względu na jej dość szczególną osobowość, ale też ze względu na to, że to środowisko nie zawsze było dla nie przyjazne – wyjaśnia.
Jak podkreśla Krzysztof Myśliński, Jadwiga Trzcińska była mocno związana z Kielcami.
– Nie tylko swoją działalnością artystyczną, bo była artystką warszawsko-kielecką, ale też tym, że pochodziła z rodziny zasłużonej dla naszej historii. Jej ojciec, płk Józef Trzciński, oficer 12. Pułku Ułanów Podolskich, będąc na emeryturze spowodowanej kontuzją wojenną, osiadł w Kielcach, przy ulicy Mazurskiej 48, gdzie wybudował dom – mówi.
Po bezpotomnej śmierci artystki w 2005 roku dom stał się własnością miasta.
W ogrodzie tego budynku, w ten weekend, odbędzie się spotkanie.
Dwa bloki tematyczne zaplanowano na sobotę, 26 czerwca. Pierwszy, zatytułowany „Malowanie z Jadwigą” rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 14.00.
W programie znalazł się otwarty plener malarski, który poprowadzą Alicja Ciosek z Muzeum Historii Kielc i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, których obrazy będzie można przy okazji oglądać. W planach są też warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, w których wykorzystaną zostaną motywy z twórczości Jadwigi Trzcińskiej.
Na potrzeby wydarzenia odtworzony zostanie fragment pracowni malarki, w oparciu o autentyczne eksponaty, które znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Kielc.
Natomiast samej postaci i sztuce Jadwigi Trzcińskiej będzie poświęcone wieczorne spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 19.00. Na wideo pokazane zostaną prace artystki z kolekcji Muzeum Historii Kielc. Z kolei około godziny 20.30 o twórczości Jadwigi Trzcińskiej opowie historyczka i krytyczka sztuki Stanisława Zacharko-Łagowska, a fragmenty listów malarki do matki przeczyta aktorka Ewa Lubacz.
Inny charakter będzie miało niedzielne spotkanie. Rozpocznie się o godzinie 12.00 i będzie przebiegało pod hasłem „Trzcińscy nasi sąsiedzi”.
Zaprezentowane zostaną dokumenty i fotografie rodziny Trzcińskich ze zbiorów Muzeum Historii Kielc, ale Krzysztof Myśliński nie kryje, że liczy na wspomnienia mieszkańców ulicy Mazurskiej.
– Chcemy spytać mieszkańców czy, co i jak pamiętają. Ciągle żyją osoby, które znały malarkę i jej mamę, panią Klementynę Trzcińską. Namawiam do rozmowy z nami, chętnie te wspomnienia zarejestrujemy – zaznacza.
Wydarzenie pod hasłem „W ogrodzie u Trzcińskich” odbywa się w ramach Święta Kielc. Udział jest bezpłatny.