Trwają prace przy renowacji posągu, słynnego rycerza Mszczuja ze Skrzynna zwanego także Mściwojem. Okazały monument od 2013 roku stoi na placu przed Urzędem Gminy w Kijach.
Jego autorami są Dorota i Andrzej Walijewscy – artyści rzeźbiarze tworzący w Umianowicach. Jak informuje pani Dorota, pomnik wykonany jest z wapienia pińczowskiego. Był zabezpieczony, ale po latach, wymaga niezbędnej konserwacji m.in. oczyszczenia.
Dwumetrowa figura rycerza stoi na cokole na którym widnieje inskrypcja mówiąca m.in. o tym komu jest poświęcony.
Wójt Kijów Tomasz Socha, przypomina że rycerz łączy dzieje miejscowości z ważnymi wydarzeniami z historii Polski.
– Pomnik upamiętnia naszego krajana, który walczył pod Grunwaldem. Po bitwie jako wotum wdzięczności przyniósł płaszcz mistrza krzyżackiego Urlicha Von Jungingena – dodaje.
Płaszcz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, jako trofeum, rycerz przekazał w ofierze kościołowi w Kijach, gdzie cenny artefakt służył jako ornat. Czytamy o tym w średniowiecznych zapiskach Jana Długosza. Ornat zaginął najprawdopodobniej podczas potopu szwedzkiego kiedy wojska najeźdźcy złupili lokalny kościół.
Tradycją w Kijach stało się już, że codziennie od 2013 roku o godzinie 14.00 możemy usłyszeć dziewięć uderzeń dzwonów kościelnych, co upamiętnia fakt wiktorii grunwaldzkiej. Obecnie w kościele parafialnym w Kijach wierni oraz turyści mogą podziwiać replikę historycznego ornatu.
W niedzielę, 27 czerwca, o godzinie 12.00 mszę świętą dziękczynną związaną z rocznicą 900 lat parafii w Kijach odprawi biskup Jan Piotrowski.