Prawie 400 uczestników weźmie udział w 48. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Impreza rozpocznie się na początku lipca.
Harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego zaznacza, że ze względu na epidemię będą wprowadzone ograniczenia. Nie będzie m.in. korowodu ulicami miasta, ani koncertu na rynku.
– Kwestia bezpieczeństwa i pandemii kładzie się cieniem na współpracę z osobami zza granicy. Na razie mamy potwierdzoną grupę z Ukrainy. Czekamy jednak na ich dofinansowanie. To wyjątkowy rok, dlatego na ten moment nie jest jeszcze wszystko zapięte na ostatni guzik – przyznaje.
Podharcmistrz Agnieszka Stochmal, rzecznik prasowy festiwalu informuje, że 8 lipca rozpoczną się przeglądy konkursowe, które będą trwały dwa dni. Tego samego dnia zaplanowano koncert inaugurujący. 10 lipca zostanie zorganizowany Dzień Tradycji Polskiego Folkloru. Wtedy także rozpoczną się warsztaty artystyczne, które potrwają cztery dni. Festiwal zakończy się 17 lipca koncertem galowym w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni. Będzie mogło wziąć w nim udział 2,5 tys. osób. Wówczas najlepszym artystom zostaną wręczone złote, srebrne i brązowe „Jodły”.
Harcmistrz Arkadiusz Szostak, dyrektor festiwalu podkreśla, że impreza organizowana jest przede wszystkim po to, aby edukować dzieci i młodzież. Zaznacza, że nowością w tym roku będzie koncert inaugurujący, na którym zostaną przywitani uczestnicy festiwalu.
– Do tej pory organizowaliśmy korowód, który szedł ulicami miasta. Tym razem spotkamy się w Kieleckim Teatrze Tańca. Tam otworzymy imprezę. Mamy nadzieje, że tego dnia prezydent przekaże klucze do miasta uczestnikom festiwalu, a wszyscy wspólnie obejrzymy „Kopciuszka” w wykonaniu KPT – mówi.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc uważa, że to bardzo dobra impreza o charakterze edukacyjnym i kulturalnym.
– Cieszymy się ponieważ w ubiegłym roku przedsięwzięcie odbywało się głównie w Internecie. Teraz uczestnicy będą mogli się spotkać – mówi.
W trakcie trwania festiwalu uczestnicy będą zakwaterowaniu w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych oraz w akademikach Politechniki Świętokrzyskiej.