Przebudowa dworca kolejowego w Kielcach powoli staje się faktem. Inwestycja to w rzeczywistości kilka zadań, które będą wykonywane przez PKP SA, PKP PLK, a także miasto. W ostatnich dniach ogłoszono przetarg na modernizację budynku dworca. Szacowany koszt inwestycji to prawie 30 mln zł.
Tymczasem wciąż trwa przygotowanie przetargu, w części za którą odpowiedzialne jest miasto.
Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc wyjaśnia, że chodzi o budowę nowego parkingu dla samochodów, który ma powstać nad torami.
– Na obecną chwilę spółka PKP PLK prowadzi wraz z Biurem Inwestycji kieleckiego urzędu miasta prace nad doprecyzowaniem warunków przetargu. To pozwoli na ogłoszenie w dalszej perspektywie postępowania przez spółkę – wyjaśnia Tomasz Porębski. Miasto w ubiegłym roku przekazało na realizację koncepcji projektowej 250 tys. złotych.
Jak wyjaśnia Aleksandra Grzelak, z biura prasowego PKP SA, gmach dworca kolejowego w Kielcach zostanie gruntownie odnowiony i przystosowany do współczesnych standardów.
– Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z małymi dziećmi. W bocznej części hali będą usytuowane kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku nie zabraknie także biletomatów, bankomatów i automatów vendingowych, czyli maszyn z napojami i żywnością. Na terenie dworca pojawią się również lokale komercyjne i pomieszczenia biurowe – tłumaczy Aleksandra Grzelak.
Odnowiony budynek dworca ma być przede wszystkim dostępny dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się pochylnie i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Dostępna będzie także tablica dotykowa z mapą obiektu. Do dyspozycji osób korzystających z dworca będą także windy.
– W przestrzeni na zewnątrz powstanie kilkanaście miejsc parkingowych razem z wiatą rowerową. W planach jest także stworzenie dwóch miejsc do ładowania samochodów elektrycznych – dodaje.
Izabela Mazurkiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, poinformowała, że prace remontowe obejmujące torowiska i perony są zaplanowane na lata 2021-2027, po zapewnieniu finansowania.
– Modernizacja zakłada także przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przejścia podziemnego pod torami i zabudowa wind – tłumaczy. Odnowa dworca jest powiązana z planowanym remontem linii Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów.
Rozpoczęcie modernizacji dworca planowane jest w II połowie bieżącego roku, a zakończenie prac w I połowie 2023 roku. Inwestycja będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.