Związek Piłki Ręcznej w Polsce i spółka prowadząca rozgrywki PGNiG Superligi, opublikowały na swoich stronach oświadczenie, w którym odpierają zarzuty Ruchu Chorzów o niezgodnym z przepisami przyznaniu awansu do elity kobiet Suzuki Koronie Handball Kielce.
W oświadczeniu czytamy m.in. o nieprawdziwych i nierzetelnych informacji przekazywanych przez osoby związane z Ruchem Chorzów.
Przypomnijmy, że w zakończonym sezonie PGNiG Superligi śląski klub zajął ostatnią lokatę w tabeli, co oznaczało jego degradację. Miejsce chorzowianek miał zająć najlepszy zespół z „Turnieju Mistrzyń”, do którego nie przystąpił Sambor Tczew. Ostatecznie rozegrany został jeden mecz, w którym Karkonosze Jelenia Góra pokonały Suzuki Koronę Handball, ale także zrezygnowały z występów w elicie.
Spółka prowadząca rozgrywki Superligi w komunikacie wydanym 8 czerwca poinformowała, że Karkonosze nie złożył wniosku licencyjnego, a w tej sytuacji „na podstawie regulaminu rozgrywek 1. ligi”, prawo awansu uzyskała Suzuki Korona Handball Kielce. Szefowie Ruchu uważają jednak, że w świetle obowiązujących przepisów, to chorzowskie szczypiornistki powinny zostać w elicie.
W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu czytamy m.in. „nie jest prawdą, że w tej sytuacji należało rozpisać procedurę „dzikiej karty” adekwatnie do tego jak ma to miejsce w lidze męskiej. Karkonosze Jelenia Góra wygrały rywalizację w „Turnieju Mistrzyń”, nie wystąpiły natomiast o prawo gry w Superlidze Kobiet. W tej sytuacji prawo sportowego awansu otrzymał zespół, który zajął drugie miejsce”.
„W pełni uzasadnione i zgodne z zasadą fair-play jest uprawnienie do występowania w rozgrywkach drużyny, która potwierdziła swoją determinację i poziom sportowy zajmując drugie miejsce w „Turnieju Mistrzyń” – w przypadku, gdy pierwsza nie spełniła wymogów licencyjnych – zamiast niezasadnego premiowania drużyny, która zajęła ostatnie miejsce w Superlidze Kobiet drugi sezon z rzędu”.
Pełna treść oświadczenia na stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce.