Zakończyła się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W Kielcach tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące. Najwięcej wniosków, bo aż 633 złożono do klasy o rozszerzonej matematyce, geografii i języku angielskim w IV Liceum Ogólnokształcącym, z czego 68 to pierwsza preferencja.
Klasa o zbliżonym profilu była też bardzo popularna w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Andrzej Zdeb, dyrektor szkoły podkreśla, że tegoroczna rekrutacja jest bardzo udana.
– Mamy 160 miejsc, a wniosków z pierwszej preferencji jest ponad 300, czyli jest średnio dwie osoby na jedno miejsce. Najwięcej kandydatów jest do klas matematycznych – mówi dyrektor „Norwida”.
Jeżeli chodzi o wybór z pierwszej preferencji, to w liceach prowadzonych przez miasto Kielce najpopularniejsza jest klasa z rozszerzoną biologią i chemią w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Jako pierwszy wybór wskazało ją 95 kandydatów.
W przypadku techników widać, że młodzi ludzie preferują oddziały informatyczne i programistyczne. Są one oblegane zarówno w Zespole Szkół Elektrycznych jak i w Zespole Szkół Informatycznych. Rekordy popularności bije klasa programistyczna w tej drugiej szkole. Tomasz Kozieł, dyrektor szkoły mówi, że jako pierwszy wybór wskazało ją 134 kandydatów.
– Technik programista to zawód, który cieszył się popularnością w ubiegłym roku, ale teraz ta popularność jest jeszcze większa. Uczniowie, którzy już do klasy o tym profilu chodzą przekazują informacje swoim młodszym kolegom – wyjaśnia Tomasz Kozieł.
Jak dodaje oznacza, to, że o jedno miejsce starają się tam cztery osoby, dlatego będzie zabiegał, by prezydent Kielc zgodził się na utworzenie w jego technikum dwóch klas o profilu technik programista.
Od 25 czerwca do 14 lipca kandydaci będą mieli czas na wprowadzenie do systemu stopni, które uzyskali z egzaminu ósmoklasisty, ocen na świadectwie oraz osiągnięć, za które otrzymuje się dodatkowe punkty. Kandydat musi doręczyć również świadectwo oraz wyniki egzaminu do szkoły pierwszego wyboru.
Listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych szkoły wywieszą 22 lipca.
W stolicy województwa dla kandydatów przygotowano około 3 tys. miejsc w 46 oddziałach licealnych, 39 klasach w technikach i 9 oddziałach w szkołach branżowych.