W Parku Etnograficznym w Tokarni trwa wielkie święto kultury ludowej „Jawor u źródeł kultury”. Wydarzeniu organizowanemu przez Radio Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej towarzyszy konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
„Jawor – u źródeł kultury” zainaugurowała msza święta w kościele z Rogowa. Tak jak zazwyczaj celebrował ją ksiądz Jacek Dąbek, współpracujący z Parkiem Etnograficznym proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni.
Po nabożeństwie sprzed kościoła wyruszył korowód, który poprowadził Zespół Ludowy „Skorkowianki” ze Skorkowa. Uczestnicy przeszli w kierunku sceny, która w tym roku znajduje się w sektorze małomiasteczkowym.
Tu nastąpiło rozpoczęcie imprezy. Posłuchać można m.in. Kapeli „Cmolaskie chłopaki”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”, Kapeli „POTOCK” oraz Kapeli z Wojciechowa. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Golec uOrkiestra, który o godz. 18 zagra swoje największe przeboje.
Świętokrzyską muzykę ludową prezentują m.in. Leokadia Karkocha i Barbara Łazarska, której wujkiem był nestor naszego rodzimego folkloru Stefan Wyczyński z Lubczy. Panie na co dzień śpiewają w Kole Gospodyń Wiejskich Cieślaneczki w gminie Krasocin.
– Od wielu już lat śpiewamy piosenki ludowe. Do Tokarni przyjeżdżamy od kilku lat, bo chcemy prezentować naszą twórczość. Naśladujemy naszych przodków, ponieważ kochamy rodzimy folklor – mówiły panie w rozmowie z reporterką Radia Kielce.
Wspólna impreza Muzeum Wsi Kieleckiej i Radia Kielce przyciągnęła do skansenu kilka tysięcy osób. Niektórzy przyjeżdżają na galę konkursu „Jawor – u źródeł kultury” co rok. Panie Beata, Janina i pan Kazimierz powiedzieli Radiu Kielce, że także na co dzień lubią słuchać muzyki ludowej, a tu mogą ją usłyszeć na żywo. Podkreślali, że atutem wydarzenia jest także piękne położenie skansenu, wśród wielu drzew, co daje szansę na ochłodę nawet przy dzisiejszej upalnej temperaturze.
Jak co roku nie zawiedli rękodzielnicy, którzy do skansenu zjechali z całej Polski. Wśród nich jest m.in. Mariusz Bogusławski z województwa łódzkiego, który wytwarza ozdoby.
– To jest taka nasza rodzinna tradycja, tego fachu nauczyła mnie moja mama. Wykonuję wszelkiego rodzaju ozdoby z naturalnych surowców, np. z orzechów, ziaren, pestek czy patyczków. Z tych produktów powstają m.in. zwierzątka, ludziki, łódki, kapliczki, ptaszki, podstawki pod szklanki, czy różnego rodzaju zawieszki. Jedyne co mnie ogranicza, to wyobraźnia – dodał Mariusz Bogusławski.
Z kolei Marian Lisowski z gminy Stąporków od 64 lat zajmuje się rzeźbieniem w drewnie. Jak mówi dotychczas spod jego dłuta wyszło około 10 tysięcy rzeźb, głównie o tematyce religijnej, a oglądać je można na całym świecie, np. w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji.
– Około 80 procent moich rzeźb przedstawia tematykę religijną. Dziś przywiozłem ze sobą m.in. rzeźbę przedstawiającą scenę Ostatniej Wieczerzy. Jej wykonanie zajęło mi 1,5 miesiąca – dodaje. – Do Tokarni zabrałem również płaskorzeźbę Jezusa, czy Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Natomiast najważniejszą moją pracą jest rzeźba przedstawiająca św. Barbarę, która od 15 lat znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji.
Na gości czekają nie tyko występy zespołów ludowych, ale także prawie sto stoisk z rękodziełem i przysmakami. 44 regionalne potrawy zostaną ocenione w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W skansenie na wielu stoiskach można spróbować regionalnych potraw i kupić lokalne produkty. Można poczęstować się także pieczonym prosiakiem i żurkiem świętokrzyskim.
Uczestnicy imprezy mogą też obejrzeć wystawę dr Lucyny Gozdek „Przenikanie przestrzeni”.
O godzinie 16 poznaliśmy laureatów konkursów: „Jawor u źródeł kultury” oraz „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
O godz. 18 wystąpi zespół Golec uOrkiestra.