Pomnik upamiętniający dwie żydowskie rodziny Katz i Frydman, zamordowane wiosną 1943 roku, zostanie dziś odsłonięty w miejscowości Suskrajowice. Inicjatorem i wykonawcą jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
O wydarzeniach z czasów II wojny światowej znów zrobiło się głośno w marcu tego roku. Tragiczna historia została przypomniana w czasie obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Wtedy przypominamy mało znane wydarzenia związane z rodzinami żydowskimi, które mieszkały w naszym regionie – mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik sztetla.
– Tym razem, pracując całym zespołem dotarliśmy do miejsca, do ludzi, którzy pamiętają mord w Suskrajowicach. Oczywiście jest ich już coraz mniej, bo sprawa dotyczy II wojny światowej. W miejscu, gdzie prawdopodobnie dwie Żydówki o nazwisku Frydman i Katz oraz ich dzieci zostały zamordowane przez Niemców, miejscowa ludność w latach 80. XX wieku wylała skromną płytę – wyjaśnia.
Świętokrzyski Sztetl pozyskał ze Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego grant na budowę pomnika. Prace wsparł urząd gminy.
Pomnik stanął przy drodze gminnej. Składa się z dużego kamienia, a także z betonowej płyty, która dotychczas znajdowała się w polu. Odsłonięcie odbędzie się dziś, o godzinie 15.30.
Do gminy Chmielnik warto przyjechać wcześniej, bowiem już o godzinie 13 nad zalewem Andrzejówka rozpocznie się druga część Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych. W tym roku wydarzenie odbywa się z okazji 470. rocznicy nadania Chmielnikowi praw miejskich i 780. rocznicy bitwy z Tatarami.
Alicja Adach-Białowąs, specjalista do spraw promocji Chmielnika wyjaśnia, że teren nad zalewem Andrzejówka jest podzielony na strefy.
– Są między innymi: strefa Nadleśnictwa Chmielnik, kulinarna – Kół Gospodyń Wiejskich, strefa rodzinna, czy strefa militarna. W programie znalazły się też gry i zabawy z animatorami, XIX Gminny Plener Malarski. Będzie wioska historyczna, czy pokazy grupy rekonstrukcyjnej Sarmata – wymienia.
Odbędzie się także bieg rocznicowy trasą o długości 1241 metrów. To nawiązanie do daty bitwy z Tatarami pod Chmielnikiem.