20 osób brało udział w warsztatach bartnictwa w muzeum w Maleńcu. Uczestnicy dziali kłody bartne i zdobywali wiedzę o tym dawnym rzemiośle.
Bartnictwo zostało niemal wyparte przez bardziej opłacalne pszczelarstwo. Jednak dzięki zaangażowaniu pasjonatów, dawne rzemiosło jest popularyzowane między innymi na zajęciach w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Tomasz Dzierżanowski bartnik, który prowadził warsztaty informuje, że dawne rzemiosło umożliwia rozwijanie się pszczół w lasach, a jego celem nie musi być pozyskiwanie miodu, jak w pszczelarstwie. Jak zaznacza, bartnictwo to zajęcie dla tych, którzy kochają pszczoły, a nie miód.
Podczas zajęć uczestnicy dziali barcie, czyli wycinali głęboki otwór w metrowych kłodach o pojemności około 60 litrów.
– Otwór, którym bartnik dostaje się do pszczół nazywa się dłużnia. Jest prostokątny, ma 10 centymetrów szerokości i 80 centymetrów długości. Natomiast pszczoły dostają się do środka wejściem bocznym nazywanym oczkiem.
Maciej Kołodziejczyk, który brał udział w dzisiejszych warsztatach przyznaje, że z pasji zajmuje się pszczelarstwem, dlatego chciał rozszerzyć swoją wiedzę i poznać bardziej pierwotny sposób zajmowania się pszczołami.
– Warsztaty to sposób na dowiedzenie się, jak dawniej dziano barcie i wykonywano kłody bartne. To sposób na poznanie pracy z pszczołami z innej strony. Pszczelarstwo jest działaniem bardzo zorganizowanym, a bartnictwo jest mniej zorganizowane i pozwolenie pszczołom na realizacje dzikich instynktów bez większej ingerencji człowieka.
W ubiegłym roku bartnictwo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (oprócz bartnictwa na liście niematerialnego dziedzictwa Polski znajduje się jeszcze tylko szopkarstwo krakowskie).
Współorganizatorami warsztatów są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Radoszyce, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Stowarzyszenie w Dolinie Czarnej, Świętokrzyski Związek Pszczelarski i Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu i Starostwo Powiatowe w Końskich.