„Szalom na Wspólnej”, koncerty, spotkania, a także piknik historyczny. Wiele atrakcji w ten weekend czeka na osoby, które przyjadą do Chmielnika. Okazją do zabawy będzie podwójny jubileusz tej miejscowości – 470. rocznica nadania praw miejskich i 780. rocznica bitwy z Tatarami.
Dwudniowa impreza upłynie pod hasłem Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych. Jak mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, pierwszy dzień – sobotę, 19 czerwca zdominuje kultura żydowska.
– Wydarzenie pod hasłem „Szalom na Wspólnej” jest kontynuacją spotkań z kulturą żydowską, i w takim klimacie będzie się odbywało – wyjaśnia.
Szalom na Wspólnej w sobotę
Impreza rozpocznie się o godzinie 15.00, na chmielnickim Rynku, gdzie zaprezentują się młodsi i starsi artyści z Chmielnickiego Centrum Kultury, natomiast w synagodze w Chmielniku odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Piątkowską.
– Rozpocznie ono cykl spotkań autorskich z pisarzami, podejmującymi tematykę relacji polsko-żydowskich. Takich spotkań odbędzie się pięć. Tytuł książki, która tym razem będzie tematem naszych rozmów, to „Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej”. Wydało ją wydawnictwo „Znak”. Autorki są dwie: Anna Piątkowska i Katarzyna Pruszkowska-Sokalla – mówi Agnieszka Dziarmaga.
Po tym spotkaniu zaplanowano finał konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. W tym roku napłynęło na niego prawie 80 prac. To najwięcej zgłoszeń w 9-letniej historii tego ogólnopolskiego konkursu, choć wymagania regulaminu były spore.
– Trzeba było przeprowadzić formalne wywiady z osobami pamiętającymi sąsiadów żydowskich, dotrzeć do osób starszych, nakłonić ich do zwierzeń na niełatwe tematy – zauważa kierownik „Sztetla”.
Przy synagodze będą się odbywały warsztaty plastyczne, prowadzone przez Wojciecha Książka.
– Będzie to renowacja pamiątkowych kamieni, które są stosowane do upamiętnień na grobach. Były wykonane przez naszą młodzież, a teraz wymagają odnowienia. Będą też robione nowe – dodaje Agnieszka Dziarmaga.
Tego dnia odbędą się też dwa koncerty w klimacie muzyki klezmerskiej. Wystąpią zespół Berberys z Lublina, a także zespół Chmielnikers z Kielc.
Zaplanowano też warsztaty tańca żydowskiego.
Ostatnim punktem sobotniej imprezy będzie kabaret żydowski „Moniek Przepiórko”. Agnieszka Dziarmaga podkreśla, że będzie to jedyna impreza biletowana tego dnia.
– Na deser wieczorem, o godzinie 18.30, w Chmielnickim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowy spektakl, utrzymany w konwencji kabaretowej, ale w dobrym stylu. W wykonaniu aktorów z warszawskiego Teatru Żydowskiego – zaznacza.
Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, które będą miały miejsce na Rynku i w jego otoczeniu, takich jak występy młodzieży, czy wystawa malarska Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.
Niedziela z piknikiem historycznym
Bogaty i zróżnicowany jest też program na niedzielę. O 15.30 zaplanowano odsłonięcie pomnika w Suskrajowicach. Jak mówi Agnieszka Dziarmaga, inicjatorem jego postawienia był Świętokrzyski Sztetl.
– Mogliśmy go wybudować dzięki pozyskanym grantom. Upamiętnia on dwie zamordowane rodziny żydowskie. Była to zbrodnia dotychczas mało znana. Staraliśmy się ją bliżej rozpoznać – tłumaczy.
Część rozrywkowa drugiego dnia Chmielnickich Jarmarków Kulturalnych będzie zlokalizowana nad zalewem Andrzejówka obok Chmielnika i rozpocznie się już o godzinie 13.00.
Alicja Adach-Białowąs, specjalista do spraw promocji Chmielnika wyjaśnia, że całość obiektu zostanie podzielona na strefy.
– Będą między innymi strefa Nadleśnictwa Chmielnik, kulinarna Kół Gospodyń Wiejskich, strefa rodzinna czy strefa militarna. W programie znalazły się też gry i zabawy z animatorami, XIX Gminny Plener Malarski. Będzie wioska historyczna, czy pokazy grupy rekonstrukcyjnej Sarmata – wymienia.
Odbędzie się także bieg rocznicowy trasą długości 1241 metrów. To nawiązanie do daty bitwy z Tatarami pod Chmielnikiem.
Pełny program na internatowej stronie Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku.