W najbliższą niedzielę, 20 czerwca, w parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się koncert galowy organizowanego przez Radio Kielce konkursu „Jawor u źródeł kultury”. W tym roku towarzyszyć mu będzie finał XX konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionu”.
Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego w Kielcach podkreślił, że warto wrócić do lokalnych smaków i odkryć je na nowo.
– Zachwycamy się kuchnią włoską, czy hiszpańską, a warto sięgnąć do regionalnych przepisów przekazywanych ustnie, jak choćby parzybroda. 89 produktów z naszego regionu jest wpisanych do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. To część międzynarodowej, Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Także na liście ministra rolnictwa mamy ponad 90 produktów z naszego regionu, a trzy sztandarowe posiadają odznaczenia unijne. To wiśnia nadwiślańska, fasola korczyńska i śliwka szydłowiecka – wymienia dyrektor Neugebauer.
Z kolei w ramach konkursu „Jawor u źródeł kultury” będzie można usłyszeć najlepsze kapele regionalne. Wydarzenie stopniowo będzie nabierać charakteru ogólnopolskiego. W tym roku zostaje poszerzone o przedstawicieli kilku regionów – przypomina Janusz Knap, prezes Radia Kielce.
– Na razie pojawią się przedstawiciele południowej części naszego kraju wytypowani przez regionalne rozgłośnie Polskiego Radia. Swoich przedstawicieli przywiozą: Radio Katowice, Radio Rzeszów, Radio Lublin i Radio Kraków. Będzie więc można usłyszeć śpiew i zobaczyć stroje m.in.. ze Śląska, Podkarpacia i Małopolski. Moim marzeniem jest, żeby zasięg „Jawora” rozciągnął się na cały kraj przy zaangażowaniu wszystkich 17 rozgłośni Polskiego Radia – dodał prezes Radia Kielce.
Imprezie będzie towarzyszyło mnóstwo stoisk wystawców z rękodziełem artystycznym – zapowiada Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Zgłosiło się ponad 200 wystawców, dlatego już od tygodnia nie przyjmujemy kolejnych. Stoiska będą ustawione w dwóch sektorach. Mamy też dla państwa niespodziankę. W tym roku w środku tygodnia wypada noc świętojańska, więc postanowiliśmy zaprosić koło gospodyń z Bebelna. Panie nauczą chętnych wyplatania wianków – dodaje Beata Ryń.
Bilety na wydarzenie będzie można kupić przy wjeździe do skansenu. Organizatorzy przypominają o zasadach epidemicznych. Będą płyny do dezynfekcji, należy starać się zachować odległości i zabrać maseczkę, by np. móc zwiedzać obiekty znajdujące się w skansenie. Chętni będą mogli też obejrzeć wystawę Lucyny Gozdek „Przenikanie przestrzeni”.
Natomiast o 18.00 na scenie głównej wystąpi zespół Golec uOrkiestra. Będzie to ich pierwszy koncert po pandemii.