Genetyka ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce nowotworów. Szacuje się, że około 15 do 20 proc. nowotworów związanych jest z predyspozycją genetyczną, mówili w Świętokrzyskim Centrum Onkologii specjaliści podczas inauguracji Dni Walki z Rakiem. W tym roku odbywają się one pod hasłem „Ty decydujesz, czy zachorujesz”.
Beata Kozak-Klonowska, genetyk z ŚCO poinformowała, że osoby rodzinnie obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór badania genetyczne powinny mieć wykonane znacznie wcześniej, niż przewidują to populacyjne badania profilaktyczne, bo po ukończeniu 25. roku życia.
– W badaniach genetycznych jesteśmy w stanie sprawdzić, jakie jest ryzyko wystąpienia nowotworów. Wiemy, że są osoby, które od urodzenia mają bardzo wysokie, bądź też podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworów. Jednak by się o tym dowiedziały, trzeba zrobić badanie genetyczne. Wówczas jesteśmy w stanie zaproponować program badań profilaktycznych, by objąć taką osobę badaniami wcześniej, niż przewidują to badania profilaktyczne – dodała dr Beata Kozak-Klonowska.
Marcin Kosowski, specjalista urolog z ŚCO podkreśla, że najważniejsze zasady profilaktyki nowotworowej zawierają się jednak w naszym stylu życia i w środowisku, w jakim się otaczamy, czyli odpowiedniej diecie, zachowaniu aktywności fizycznej, a także unikaniu chorób takich jak otyłość, nadciśnienie, czy cukrzyca.
Jak dodał, pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób bardziej zaczęło dbać o siebie i prowadzić higieniczny tryb życia.
– Uważam, że pandemia spowodowała, iż nasze społeczeństwo bardziej zainteresowało się problemami zdrowotnymi i z pewnością następuje nawrót do postaw prozdrowotnych. Myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli zaobserwować pozytywne efekty tego – dodał dr Marcin Kosowski.
Organizatorem Dni Walki z Rakiem jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.