Jak zareagować na atak nożownika i uciec napastnikowi? – między innymi tego dowiedzieli się uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Zajęcia profilaktycznie poprowadzili tam eksperci ds. bezpieczeństwa Stowarzyszenia „PASSA” oraz strażnicy miejscy.
Zajęcia składały się z teorii i praktyki. Uczniowie m.in. symulowali ucieczkę z zadymionego pomieszczenia oraz barykadowali się przed napastnikiem.
Uczestnicy zajęć podkreślają, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy.
– Najważniejsze jest, aby głośno krzyczeć na ratunek i uciekać – mówi Maciej Bujak.
– Wiem, że należy chodzić na dodatkowe zajęcia i kursy samoobrony. Nigdy nie wiadomo, co może nam się przytrafić. Szczególnie dotyczy to kobiet – zauważa Jakub Podobiński.
Andrzej Marczak, ekspert ds. bezpieczeństwa Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa zauważa, że zagrożenie może czekać na nas wszędzie, np. w sklepie, na plaży czy ulicy.
– Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak zareagować – zaznacza.
– Gdy zobaczymy, że ktoś ma nóż najlepiej byłoby uciec. Nie zawsze jednak możemy to zrobić, ponieważ taka sytuacja może się wydarzyć np. w autobusie lub pociągu. Wtedy musimy przyjąć odpowiednią pozycję ciała, tak aby chronić narządy wewnętrzne. Jeżeli już nic nie możemy zrobić, to trzeba podjąć walkę i próbować przepchnąć agresora. To nie jest proste – dodaje.
Uczniowie wzięli udział także w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz używania defibrylatorów. Karolina Kędzierska ze Straży Miejskiej w Kielcach dodaje, że urządzenia są coraz szerzej dostępne w przestrzeni publicznej np. w galeriach i na lotniskach.
– Defibrylator to bardzo proste urządzenie. Wiele osób myśli, że korzystanie z niego jest trudne. To nieprawda. Dzięki niemu możemy uratować czyjeś życie – zaznacza.
Katarzyna Banasik, prezes zarządu Stowarzyszenia „PASSA” zauważa, że w ostatnim czasie cały czas myślimy o koronawirusie, przez co zapominamy o innych zagrożeniach.
– Tymczasem ważne jest nabycie takiej wiedzy, która umożliwi nam prawidłowe działanie w niebezpiecznej sytuacji – mówi.
Dr Iwona Kijewska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kielcach podkreśla, że zajęcia praktyczne są zawsze ciekawsze dla uczniów od teoretycznych.
– Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami będąc na wakacjach. Aby młodzież czuła się bezpiecznie, takie zajęcia warto prowadzić – mówi.
Dziś w szkoleniu wzięło udział 50 uczniów. W ciągu dwóch lat stowarzyszenie przeszkoliło około 55 tys. osób.