Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach będzie można zwiedzać już od 19 lipca. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św. do tego momentu zakończy remont, przez który światowej klasy obiekt UNESCO był wyłączony ze zwiedzania od jesieni 2019 roku.
Po remoncie, światowe dobro zobaczyć będą mogły także osoby z niepełnosprawnościami. Na ich potrzeby zamontowano windę, a także wydrążono drugi, szerszy tunel. Jest także nowoczesne oświetlenie, eksponujące fragmenty krzemieni wystających ze ścian korytarzy.
Dr Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum poinformował, że pierwsi turyści będą mogli pojawić się w Krzemionkach już 19 lipca. Ta data łączy się z 99. rocznicą odkrycia zabytku przez Jana Samsonowicza. W związku z tym, nowe otwarcie będzie połączone z coroczną imprezą „Krzemionkowskie spotkania z epoką kamienia”, która jest organizowana zawsze w okolicy rocznicy odkrycia kopalni. Jak dodaje dyrektor, uroczyste otwarcie odbędzie się w niedzielę, 18 lipca, a dzień później możliwe będzie zwiedzanie obiektu.
Do udostępnienia Krzemionek pozostał więc miesiąc. Ekipa remontowa zakończy swoje prace pod koniec czerwca. Kolejne dwa tygodnie to czas ewentualnych poprawek i odbiorów. Prócz kopalni, do dyspozycji będzie gotowa stała wystawa, która właśnie powstaje. Będą multimedia, ścieżki edukacyjne dla dzieci, a całość ma być dostępna również dla osób niedosłyszących i niedowidzących.
Inaczej sprawa się ma z Pałacem Wielopolskich, którego remont potrwa jeszcze do września. Wtedy mają zakończyć się prace budowlane, ale na pewno budynek nie zostanie do tego czasu wyposażony. Projekt bowiem nie obejmuje zakupu nowych witryn wystawowych. Czasochłonne będzie także przeniesienie wszystkich artefaktów, które wywieziono na czas remontu.
Jak dodaje Andrzej Przychodni, nie ma jeszcze też planu stałej wystawy w pałacu. Pałac Wielopolskich swoje oficjalne otwarcie po remoncie będzie miał dopiero w przyszłym roku, choć nie wiadomo dokładnie kiedy. Mimo to, pod koniec tego roku pojawią się pierwsze wystawy „Ukraina przed wiekami” przy współpracy z krakowskim Muzeum Archeologicznym, oraz wystawa rzeźb Mieczysława Weltera.